yağmurda araba sürme
Blog Yazıları Otomobil

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak En Bilinen 5 Pratik İpucu

Yağmurlu havada araba kullanmak, arabaya snap yaptırmadan, yağmurda hız yapmadan araç kullanmak zordur. İşte en bilindik pratik bilgileri sizler için derledik.

 

Araba kullanmak A noktasından B noktasına gitmek için bazen bir ihtiyaç bazen bir gezinti bazen bir yarış bazen bir zevk tutku yaşam biçimi ve daha bir çok şey olabilir. Ancak öyle ki bazen yağmurlu havada araba kullanmak ise çileye dönüşen bu yolculuklarımızı tecrübesizliğimiz yada trafikteki diğer insanların tecrübesizliği çekilmez bir çileye dönüştürebiliyor.

Bu yüzden VidX Medya olarak yağmurlu havada araba kullanmak nasıl olmalı? Sorusunun en bilindik yöntemlerini ama kimsenin aklına gelmeyen aaa ben neden daha önce bunu düşünemedim dedirtecek şekilde araştırdık videoblog yaptık ve blog sayfamızda siz değerli okurlarımızın beğenisine sunduk Youtube üzerinden de bizi takip etmeyi unutmayın 😉

 

 

Yağmurlu havada güvenle araba kullanmak için en etkili yol! İşte Detaylar

Yağmurlu havada araba kullanmak normal zamanda kullanmaktan daha zordur. Artan yağış miktarı yola dikkatin verilmesi bir hayli güçken , aracın dengede kalmasını da zorlaştırmaktadır. Her ne kadar zor olsa da belirli bir takım önlemleri alarak bu zorluktan kurtulmanız mümkün…. işte en önemli o bilgileri kısa kısa sizler için derledik…

1.       Yağmurlu havada araba kullanmak için en önemli nokta sileceklerdir; tabi ki sileceklerini çalıştırın demicez illaki çalıştırırız zaten ancak uygun hızda çalışması konusunda sizi uyarmamız gerekiyor.

Ayrıca karşıdan gelen araçların da su birikintisine düşmesi halinde o suyun camlarımızı nasıl kirlettiğini hepimiz biliriz bu sebepten ötürü özellikle ağır tonajlı araçları sollarken veya bu araçlar karşıdan gelirken camınıza hem daha fazla su gelicek hem de bu su yağmur kadar temiz olmayacaktır.

Sileceklerinizin hızı ve cam suyu bu noktada hayat kurtaran iki önemli etkendir. Lütfen unutmayın…

2.       Yağmurda araba sürme nasıl olmalı? Sakin ve yumuşak bir sürüş sergileyin Su birikintilerinden mümkün olduğunca uzak durun. 

 

yağmurlu havada araba kullanmak en bilindik ipuçları
yağmurda araba sürme ipuçları

Ünlü suda kayma olayı Aquaplanning olarak da bilinen suda kızaklama sonucu direksiyon tepkileriniz geçersiz olup aracın kontrolünü kaybedebilirsiniz.

 

 

3.       Yağmurlu havadan dolayı arabanızın içinde buharlaşmanın meydana gelmesi muhtemeldir. Bunu önlemek için arabanızın havalandırmasını çalıştırmalısınız.

Varsa klima da işinizi kolaylaştıracaktır. Burda unutmamanız gereken şey ise havalandırma veya klimayı iç sirkülasyonda çalıştırmamak gerektiğidir. Tecrübeli eski soförlerin de çok önceden beri yağmurlu havada araca biner binmez camları 2, 3 parmak açması da bu işin en geleneksel yöntemidir.

4.       Su birikintilerinin kapattığı çukurları görmek zordur bu noktada yapmanız gereken en mantıklı eylem arabayı normalden yavaş sürmek pür dikkat yola odaklanmak ve gördüğünüz her su birikintisinden kaçınmak veya içine girerken gazı azaltarak hızınızı kesmek olacaktır.

5.       Her araba geçtiği su birikintisini lastiklerinin su kanalları yolu ile dışarı atar Yol tutuşu için takip ettiğiniz aracın lastik izinden gitmek de bir nebze de olsa az su birikintisi olan bir zemine tutunmak demektir. Aklınızda bulunsun…

Kış aylarında yağan yağmur hava sıcaklığının düşük olduğu zamanlarda yağar. Düşük sıcaklıklarda yazlık lastikler yola iyi tutunamazlar. Üstün yol tutuşu sağlamak için kış lastiği kullanımı da ayrıca büyük fayda sağlar. 4 C sıcakların altında yazlık lastikler kauçuk özelliklerini kaybedecektir. Bu yüzden kış aylarındaki yağışlarda özellikle kış lastiği kullanımı da büyük önem arz etmektedir.

Yağmurlu havalarda hız sabitleyici kullanmamak, ani fren ve gazlama yapmamak, sert manevralar ve sollamalardan kaçınmak sürüş pozisyonu ve aynalarınızı iyi ayarlamak aracınızın iç mekan sıcaklığını ve uzun kullanımlarda kıyafetinizin bu sıcaklığa uygun olması gerektiğini de söylemeden geçmememiz gerekir. Siz de yorumlarda pratik bilgi ve tecrübelerinizi belirtebilirsiniz…

Videomuzda en bilinen ama her zaman aklınıza gelmeyen yöntemleri ve ipuçlarını derledik. Orada bahsedilmeyen birçok extra ipucunu da sizlerle paylaşalım istedik. Umarım işinize yarayan bilgiler paylaşarak faydamız dokunmuştur. Bu videoyu izlediğiniz için teşekkür ederiz kanalımıza abone olmayı da unutmayın hoşça kalın…

Facebook

İnstagram

Youtube

Anasayfa

VidX Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir