Uçaklar Hakkında Uçak Yakıt Türleri
Blog Yazıları

Uçaklarda kullanılan Yakıt Tipleri 3 Farklı Yakıt Türü Nedir?

Merhaba Uçaklar Hakkında merak edilen bazı konuları derlemeye devam ediyoruz… Konumuz Uçaklarda Kullanılan Yakıt Tipleri ve Uçuş Güvenliğini inceledik.

Bu videoda sizlere uçaklara yapılan yakıt ikmallerinden, uçaklarda kullanılan yakıt tiplerinden ticari yolcu uçaklarının uçuş planlarına göre yüklenen yakıt miktarlarından Uçaklar Hakkında şaşırtan bilgilerden bahsedeceğiz bahsedeceğiz


Yolcu uçaklarına akaryakıt ikmâlinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Uçaklar Hakkında sizlere çok özel bir video hazırladık

Genelde Jet A-1 tipinde olan yolcu uçağı yakıtları, özel bir takım sistemler ve araçlar kullanılarak yüklenir. Yüzlerce uçağın yolculuğa hazırlanırken beklediği servis alanında tüm uçaklara tonlarca yakıt yüklemek gerçekten zor iş !

Nispeten küçük havalimanlarında, tankerler aracılığıyla taşınan akaryakıt, uçakların kanatlarında bulunan girişlerden pompalanır. Bu tarz bir havalimanında günde genellikle 10 ila 50 uçak bu işlemlerden geçeceğinden uçaklarda kullanılan yakıt ikmali işi tankerlerle yapılıyor.

Uçaklarda kullanılan Yakıt Türleri
Küçük Havalimanlarında Uçaklar Yakıt Alırken Tanker Kullanılıyor. Bu Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Kısmında Yazın

Daha büyük ve modern uluslararası havalimanlarında ise, kısaca “hidrant” adı verilen sistemler kullanılır. Bu sistemler, yer altında uzanan kilometrelerce boru hattı ve akaryakıt depolarından oluşur. Hidrant sistemlerinin bulunduğu park pozisyonlarında, akaryakıt tankeri yerine, “dispenser” adlı araçlar kullanılır.


Dispenser üzerinde bulunan boruların bir ucu hidrant sistemine diğer ucu ise uçağın kanadındaki akaryakıt girişine bağlanır. Dispenser, bir yandan yakıtı muhtemel yabancı maddelere karşı süzerken, diğer taraftan da basıncını ayarlar. Akaryakıtın yükleme hızı dakikada 3.200 litreye kadar çıkabilir.

İstanbul – Ankara gibi kısa mesafeli bir uçuşta, Boeing 737 gibi dar gövdeli bir uçağın ihtiyacı 4 – 5 bin litre olurken, geniş gövdeli uçaklarla icra edilen uzun menzilli bir uçuşta bu rakam 150 tona ulaşabilir.

Peki Uçaklarda kullanılan Yakıt tipleri neler? Uçak Yakıtı Nedir?

Jet A1, ana maddesi kerosen olan ve günümüzde dünya genelindeki jet motorlu yolcu ve kargo uçaklarında kullanılan yakıt türüne verilen addır. Jet A1’in ana maddesi olan kerosen aslında, yanıcı özellikte bir hidrokarbon sıvısıdır. Yunanca “keros” kelimesinden türetilmiştir. Kerosen, “parafin yağı” diye tabir edilen gaz yağıdır.


150°C ile 270°C arasında, Ham petrolün çok ince bir şekilde damıtılmasıyla elde edilir. Genellikle ısıtma ve aydınlatma alanında kullanılır. Benzine nispeten daha zor alev alır ama benzinden daha fazla ısı verir.


Parlama derecesi 38°C’dir. Kendi kendine alev alma derecesi ise 210°C’dir. Ancak kerosenin, yani bir bakıma Jet A1’in buharı son derece kolay parlayabilir ve tahminlerin ötesinde bir yangına sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda yangını söndürmek için köpük, kimyasal ve su sisi kullanılır.

Kerosenin donma noktası ise -47°C civarındadır. Bu özellikleri dolayısıyla; yani yüksek irtifadaki düşük sıcaklıklarda kolay kolay donmaması ve bir kaza durumunda yangın çıkma riskini mümkün olan en az seviyeye indirmesi sebebiyle “uçaklarda kullanılan yakıt” olarak tercih edilmektedir.

Jet A1’in yanı sıra, Jet A ve Jet B tipi uçak yakıtları bulunmaktadır. Jet A1 ile Jet A arasındaki en önemli fark, donma dereceleridir. Her iki tipteki akaryakıt 38°C’de alev alırken, Jet A -40°C’de, Jet A1 ise -47°C’de donmaktadır.


Donma derecesi -60°C’ye kadar düşen Jet B tipi nafta-kerosen türü akaryakıt, ticarî havayolu sektöründe nadiren kullanılmakla birlikte, çok düşük donma derecesi sebebiyle Kanada, Alaska ve Rusya gibi sert kış şartlarının hüküm sürdüğü ülkelerde tercih edilmektedir.

Size ilginç bir bilgi daha verelim uçaklara gidecekleri yere kadar olan yakıt miktarı hesaplanarak litre veya ton bazında yükleme yapılmaktadır.

Bu durumun nedeni ise tamamen uçuş güvenliğini sağlamak ile ilgilidir.

Yani uçak varacağı veya yakın bir şehirdeki havalimanına inebilecek kadar yakıt ile uçar. Bunun nedeni iniş esnasında yakıttan kaynaklı bir yangın riskini en aza indirmektir.

Acil suya inişler dışında başka bir havalimanı uçağın ineceği havalimanından daha yakın bir mesafede olabilir acil inişten önce pilotlar yakıt seviyelerinin kontrollerini yapar eğer yakıtı havada bitirebilecek kadar havada kalma fırsatları var ise yakıt bitirilerek iniş yapılır…

Yine de bazı durumlarda fazladan yakıt ile iniş yapmak zorunda kalınması halinde kuleye bildirilen yakıt miktarına göre yer hava trafik kontrolörleri ve havalimanı çalışanlarınca risk durumu gözden geçirilerek gerekli önlemler had safhada alınır.


Bu gibi durumlarla karşılaşma riski her zaman olacağından uçak rotaları havalimanlarına yakın mesafede olacak şekilde hazırlanır.

Peki normal durumlarda uçak rotaları nasıl hazırlanıyor merak ediyor musun? Uçak Rotaları - Uçaklar Neden Düz Uçmaz  VideoBlog yazımıza da bakabilirsin…

Uçaklar hakkında merak ettiklerinizi yorumlarda bizimle paylaşın… Sizler için araştıralım

Farklı içeriklerimiz de var ! Hadi sende VidX Ailesine katıl her hafta yayınlanan bilgi dolu ilginç videolardan hemen haberdar olmak için bildirimlerini aç !


Başka bir konuda ve videoblog yazısında görüşmek üzere hoşçakalın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir