Blog Yazıları

Uçak Rotaları Neye Göre Belirlenir? Şaşırtıcı!

Uçak Rotaları Neye Göre Belirlenir ? Uçuş Rotaları nasıl ve hangi kriterlere göre belirlendiğini merak etmiş olabilirsiniz... Ben çocukken pilot olmak isterdim diye iç geçiren birileri vardır belki de aranızda.... yada hala çocuk ve hayaline giden yolu bulmaya çalışan birileri....

Uçak uçurmak pilot olmak yada sadece merak edenler için bildiklerimizi araştırdıklarımızı Videolu Anlatım ile güçlendirdiğimiz Bu Yazı Dizimize bir göz atın.... Umarım beğenirsiniz...Uçak Rotaları Nasıl Belirlenir? Uçuş Rotaları hangi kriterlere göre belirleniyor.

  • Uçaklar ile yolculuk yaparken önünüzde bulunan ekranlardan uçağın izlediği rotaya hiç dikkat ettiniz mi? Uçak Rotaları Neye Göre Belirlenir? gibi soruların cevaplarını hiç merak ettiniz mi?
    VidX TV Türkiye Youtube Kanalı olarak sizler için araştırdık hadi gelin bu bilgilere beraber bakalım….

Öncelikle; Konuyu Biraz Açıklamak Gerekli

Uçakları uçak takip programlarından takip ederken bazen uzun uçuşların bilindiği üzere düz bir düzlemde değilde genelde kuzey kutbunun yakınlarından bir eğri şeklinde olduğunu görürüz. Peki uçaklar neden bu şekilde bir rota izlerler?2 Uçak Rotaları Neye Göre Belirlenir ? Rotları Belirleyen Faktörler uçak rotaları nasıl belirlenir
Uçaklar neden eğri çizerek uçarlar uçuş rotaları nasıl belirlenir uçuş ekibi ve hava trafiğini kimler düzenler radar sistemleri uçakları nasıl yönlendirmekte

Uçuş Rotaları ve Uçakların Eğri Çizerek Uçmasına sebep dünyanın küresel olmasından kaynaklanmakta.

Dünya Düz mü? Düz DÜNYA Yalanı 4 KOMPLO TEORİ

Aşağıdaki resimde aradaki mesafenin uzun olduğu gibi bir izlenim yaratsa da dünyanın ortasının basık olması kutupların ise daha yukarıda olması sebebiyle mesafenin kısaldığı, bu sebepten dolayı uzun uçuşların genelde bu şekilde yapılması yüzünden rota eğri gibi gözükmekte.

Yukarıdaki resimde örnek olarak Amerika Los Angeles – LAXTürkiye Ankara – ESB seferini yapan bir uçağın rotasını görmektesiniz. Düz olarak çizilmiş rota 13.423 km iken eğri olarak çizilen uzun olduğu tahmin edinilen rota 11.269 km olmakta.

Tabi unutmadan belirtmek istediğim bir noktada rotalar çizilirken hava durumu da göz önüne alınmakta.
Örnek olması için Ankara – Los Angeles seferini yapan bir uçağın rotası paylaşılmış görselde. Ekonomik olması için en kısa yol seçilmiş. Bu da Kuzeyden gitmek demek.

Rotanın bir kısmı neredeyse 0 noktasından geçecekmiş. Grömland ’ın güneyinden geçmiş. Eğer düz bir rota çekselerdi Mesafe daha uzayacaktı. Bu da zaman kaybına ve maliyetin artmasına neden olacaktı.

Özellikle yurt dışına veya farklı bir kıtaya seyahat ederken uçağın düz bir çizgi üzerinde değil, belirli bir açıda eğri çizerek uçtuğunu görmüşsünüzdür.

    • Peki, bunun nedeni ne olabilir dersiniz?
    • Uçaklar neden eğri çizerek uçarlar?Amaç mesafeyi kısaltmak

Uçak Rotaları Neye Göre Belirlenir ?
Siz de Bu Fotoğrafa Bakınca güzel bir tatil aklınızdan geçirdiniz dimi 🙂

Özellikle New York ve İstanbul Ankara ve Los Angeles gibi farklı kıtalarda bulunan birbirine uzak iki şehir arasında yolculuklarda uçağın doğrusal bir çizgi üzerinde değil, belirli bir açıda eğri çizerek uçtuğu bir gerçektir.

Peki; Bu Uçak Rotaları Neye Göre Belirlenir ? Bunun aslında son derece basit bir açıklaması var: Dünyanın yuvarlak şekli!
Kutuplara yaklaştıkça daha basık hale gelen gezegenimizin yapısı sayesinde uçaklar düz bir çizgi üzerinde değil, kutuplara yaklaşarak uçarlar. Bu sayede arada bulunan mesafe kısalır ve uçakların varış noktalarına daha hızlı ulaşmalarını sağlar.
(Rhumb line) olarak bilinen hat, iki nokta arasında düz bir çizgi üzerinde en kısa mesafeyi ifade eder. Ancak dünyanın yuvarlak şekli nedeniyle iki nokta arasında bulunan gerçek en kısa mesafe farklıdır. Arada bulunan bu farktan yararlanan uçaklar yolculuk süresini kısaltmak için kutuplara doğru yaklaşarak uçarlar.
Pilotlar zaman zaman rötarlı uçuşlarla yaşanan gecikmeleri de ortadan kaldırmak için belirli rotalarda görülen rüzgarlardan da yararlanabilirler.

Google Stadia Oyun Servisi – Birisi Oyun Konsolu mu? Dedi!

Bu sayede uçak rüzgarların etkisiyle normal koşullara kıyasla çok daha hızlı hareket eder ve varış noktasına planlanan zamanda ulaşabilir.
Bazı durumlarda ise bazen uzun mesafe tercih edilebilir peki rotayı belirleyen unsurlar neler? Merak ediyorsanız videomuzu beğenerek bize destek olduktan sonda izlemeye devam edin…

Uçak Rotaları neye göre belirlenir? Diğer Etkileyici Faktörler Neler?

Uçakla yolculuk ederken pilotun ne yöne gideceğini nasıl bildiğini hiç merak ettiniz mi? Belki de yüzlerce uçağın havada aynı anda farklı yönlere doğru uçtuğunu düşününce tedirgin oluyorsunuz. Nasıl oluyor da birbirlerine çarpmıyorlar?
Bunlar, uçakla seyahat eden kişiler için yerinde kaygılardır. Ancak istatistikler ticari yolcu uçaklarıyla seyahat etmenin oldukça güvenli olduğunu hatta arabayla seyahat etmekten bile daha güvenli...
Uçakların rotalarını belirleyen şey her zaman en kısa mesafe değildir. Hava koşulları ve şiddetli türbülans riskleri önceden uçuş ekibi tarafından değerlendirilerek iki nokta arasında en uygun rota belirlenir.

Uçuş Rotaları ve Rotayı belirleyen diğer bir olmazsa olmaz unsur da havadaki uçak sayısı şuan yukarıdaki videoyu izlerken havada binlerce uçak bir yerden bir yere uçuş yapıyor !
19 Eylül 2012 tarihinde flightradar24’ün verilerine göre 11.bin uçağın aynı anda havada olduğu tespit edildiğinde Aynı saatlerde Türkiye üzerindeki uçuş sayısı ise 165 olarak kaydedildi.
O gün uçuş dünyasında bir rekora imza atıldığı söyleniyor….

Şaşırtan Bilgiler mi Arıyorsun?

Merhaba Kanalımıza Hoşgeldin Bizim İçin Önemlisin !
Beğendiysen Durma Aşağıdaki İçeriklerimize de Bak Belki Hoşuna Giden Bir Şeyler Bulabilirsin !

Sosyal Medya Hesaplarımız :

Anasayfaya Dön
İnstagramdan Takip Et !
Facebook Sayfamızı da Takip Et
Blog Sitesi

Youtube Kanalımıza Abone Ol !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir