Tesla Roadster
Blog Yazıları Otomobil

Tesla Roadster Uzay Yolculuğu Macerası 2020

SpaceX Roket şirketinin ve Tesla Motors’un sahibi Elon Musk 2018'in Şubat ayında SpaceX Falcon Heavy roketiyle uzaya gönderilen Tesla Roadster uzaya çıkan ilk araba ünvanını almıştı. Tesla Motors için çok etkileyici bir reklam kampanyası haline gelmeyi başaran uzaydaki Roadster’ın aslında amacı ne? Bu soru sizde merak uyandırdı mı? O zaman geçelim videoya...

 

 

Öncelikle Rotasının anbean izlendiği YouTube’dan da Canlı izleyebileceğiniz Roadster Uzayda yol almaya devam ediyor... Tesla Roadster ve sürücüsü Starman, kısa süre önce Güneş etrafındaki tam turunu tamamladı. Günden güne Dünyadan uzaklaşan araba artık 300 milyon kilometre kadar uzakta!

 

Tesla Roadster uzay boşluğunda Mars gezegenine doğru 41 bin kilometre hızla ilerliyor.

Mars gezegenine 112 milyon km uzaklıkta bulunan Roadster hedefi mars gezegenine ulaşmak... SpaceX lansmanından sonra, "Her ne kadar Mars'a ya da Mars ile Jüpiter arasındaki bir bölgeye doğru yönelse de Tesla, er yada geç bir gün Dünya'ya dönecek" diyen astrofizikçiler haklı çıkabilir. NASA'nın yıllar süren tezlerini tabiri caizse ortadan kaldıran SpaceX'in geçtiğimiz yıl uzaya gönderdiği Tesla Roadster'ın rotası üzerinde yapılan çalışmalar, aracın Dünya'ya çarpma olasılığının olduğunu gösteriyor.

Tesla Roadster Uzay
Tesla Roadster Uzay Yolculuğu

Dünyamızın da içinde olduğu samanyolu galaksisi bize daha ne gibi sürprizler yapacak bilinmez. Araştırmalar ve teknolojik gelişmeler arttıkça insanoğlunun nelere şahitlik edeceğini artık siz düşünün. Tesla Roadster Uzay yolculuğu devam ededursun bir gezegene yada dünyamıza çarpma olasılığını ve bir asteroit gibi mi çarpar? Yoksa atmosfere girişi sırasında yanar kül mü olur? Bunları elimizden geldiğince açıklamaya çalışalım.

 

 

Bu Çarpma olasılıklarına birazdan ayrıntılı şekilde bakalım. Ama önce Mars ile Jüpiter gezegenleri arasındaki bir bölgeye ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor. Gezegenimize yada diğer yakın hedeflere çarpma olasılığı Astrofizikçiler tarafından ayrıntılarıyla hesaplanan Roadster’ın bu anını biz görür müyüz? Bilinmez... Şey... aslında biz derken insan medeniyetinden bahsediyorum. Gerçekten merak uyandıran bir konu; tamam, tamam hemen ayrıntıları da aktaralım.

Tesla Roadster Uzay Yolculuğu ve Rotasının Dışına Çıkma İhtimalleri Neler?

1 yılı aşkın süredir uzayda yoluna devam eden Roadster'a , Tesla Motors’un araca verdiği 36.000 mil garantisini 13.000 kez aştığı düşünülüyor. Roadster'ın bu zamana kadarki rotasını inceleyip detaylı hesaplar yapan araştırmacılar, aracın olası son duraklarını belirledi. Araştırma sonuçlarına göre Tesla Roadster; Dünya, Güneş ya da Venüs'ten birine çarparak yolculuğunu tamamlayacak.

 

Roadster'ın Dünya'ya yakın zamanda çarpma olasılığının çok düşük olduğunu belirten araştırmacılar, otomobilin son durağının 1 milyon yıl içinde %6 olasılıkla Dünya olduğunu söylüyor. Aracın Venüs'e çarpma ihtimalini %2,5 olarak açıklayan araştırmacılardan Profesör Hanno Rein, "Roadster'ın yolculuğunun nerede sonlanacağını söyleyebiliyoruz. Fakat birkaç milyon yıl boyunca aracın yoluna devam edemeyeceği neredeyse kesin" açıklamasını yaparak muhtemel çarpışmanın gerçekleşeceğini de belirtti.15 milyon yıllık süreçte Roadster'ın %22 olasılıkla Dünya'ya çarpacağını belirten açıklamada, aracın o tarihe kadar uzay radyasyonunun etkilerine dayanamayacağı da not ediliyor. Ayrıca otomobilin atmosfere giriş yapması durumunda bir meteordan farksız bir şekilde yanacağı için tehlike unsuru olması beklenmiyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir