reklamlar nöropazarlama
Blog Yazıları

Satın Alma Alışkanlıkları Reklamlar ve Nöropazarlama

Satın Alma Alışkanlıklarımız ve Neyi Satın Almamız Gerektiğini Nöropazarlama Tekniği İle Hazırlanan Reklamlar Belirliyor.

Dijital Pazarlama Reklam Jargonu insan beynine giriyor, satın alma alışkanlıklarımız, reklamlar ve neyi satın almamız gerektiğini beyne giden görsel algılar sayesinde reklamlar belirliyor!
Evet Yanlış duymadınız… Beynimizin arka kısmında bulunan görsel korteks bölgesi ile iletişim sağlayabilen reklamlar var! Bu sayede bilinç altına yerleşen görseller o ürünü gerek olmasa bile yada fiyatı muadil ürünlere göre pahalı olsa bile satın alma alışkanlıklarımız reklamlar ile değişiyor ve satın alma eğiliminde bulunuyoruz.

Beyin; duyularımızı, duyular ise satın alma eğilimini destekliyor. Bunun sonucunda ise mantık, iktisadi davranış ve ekonomik öncelikler geri planda kalıyor.

Uzmanlar bu konuya nöropazarlama ismini vermişler… Nöropazarlama konusuna tam anlamıyla geçmeden önce geleneksel yöntemlerle ve satın alma alışkanlıklarımız reklamlar ile nasıl değişiyor? Bir ekonomik açıdan birde nörolojik açıdan anlatalım ki ne demek istediğimizi daha net açıklayabilelim… Gerçekten de merak uyandıran bir konu değil mi?

#Kahramanmaraş ilinde düzenlenen bir alışveriş festivaline katılmıştık konuyu çok fazla dağıtmadan alışveriş ile ilgili kısa bir gezinti yapmak istiyorsanız Videoyu da İzleyin...

Ekonomi bilimine göre her kesimin kabul gördüğü geleneksel satın alma alışkanlıklarımızı belirleyen yöntemler var.

Bu yöntemlerin amacı fayda maksimizasyonundan geçiyor… Anketsel çalışmalar da bu yönde… Ama duygusal dokunuşlarla gözümüze ve sonuç olarak da beynimiz aracılığıyla bilinç altımıza yerleşen satın alma dürtüleri başka şey söylüyor. Onu birazdan açıklayalım şimdi gelelim işin ekonomi bilimine…

Bu duruma göre satın alma dürtüsü ‘’Düşün’’ ‘’Algıla’’ ve ‘’Satın Al’’ şeklinde üç aşamadan geçiyor.

Buradaki davranışların temel amacı fayda maksimizasyonu… Tüketicilerin otopilot modunda karar verdiği, bilinçaltına gönderilen birtakım uyaranların tüketicilerin karar verme süreçlerinde ciddi anlamda etkin rol aldığı bir durumda geleneksel yöntemler araştırmacılara tam olarak istenilen sonucu verememekte.

Ancak iş satın alma eylemini gerçekleştirirken çok farklı… Nasıl mı? Hemen anlatalım…

Reklamlar algılarımızla oynuyor! Yani dürtüsel bir mekanizmanın devreye girmesi sonucu biraz önce bahsettiğimiz satın alma eylemi sıralaması da değişiyor.

satın alma alışkanlıklarımız reklamlar
Satın Alma Alışkanlıklarımız Reklamlar ile Nöropazarlama tekniği sayesinde değişiyor. Neyi satın alacağımızı değiştiriyor..

Algılarımız ile görsel mesajların tepkimesiyle birlikte sadece görsel mesaja odaklanılarak önce reklam görseli gösterilen ürün ‘’Algılanıyor’’ ‘’Satın Alınıyor’’ ‘’Düşünülüyor’’ yani sonradan ben bunu niye satın aldım diye sorgulamalar sonucu bu satın almamızı bir mantığa oturtmaya çalışıyoruz. Halbuki aynı işi yapabilecek daha ucuz ve uygun ürünler de vardı… Sanki…

Daha ucuz ve kullanışlı ürünlerde vardı derken mesela güneş gözlüğü seçimi yaparken deneyimlere ve uzman tecrübelerine dayalı çok aydınlatıcı ve bilgi verici güzel bir VideoBlog yazımız da var. Bu yazımızı ve videomuzu paylaşarak Reklamın ne kadar etkili olduğu konusunda örnek teşkil etmiş olalım.
Aman, aman kafanız karışmasın! Ve bu mantığa oturtma eylemine de post rasyonalizasyon deniyor…

Gayet İlginç… Satın alma alışkanlıklarımız reklamlar ile baştan aşağı değiştiren reklamlar  hakkında tabi bir açıklama da var.

Beyinsel düşünme, mantık arayışları gibi eylemler vücut enerjisinin büyük bir bölümünü yok ediyor. Bu sebepten her eylemsel konuda günümüz dünyasının binlerce seçeneği var. Buda seçim yapmayı zorlaştırıyor ve her ürünü veya hizmeti karşılaştırabilmek mümkün olmuyor. Beynimiz bunu bir kısayol haline getiriyor, görsel algılarla yani bize gösterilen kusursuz etkileyici reklamlarla karar vermeye başlıyoruz. Reklamlar ve Nöropazarlama yönteminin ne kadar etkili olduğunu şimdi anladık sanırım…

reklamlar nöropazarlama
Reklamlar ve beyinsel nöropazarlama teknikleri...

Reklamlarda En Çarpıcı sahneler ile algılar harekete geçiyor… Satın Alma Alışkanlıklarımız reklamlar ile Değişiyor.

Odak noktasındaki ürün bazen konuyla alakasız bir sahne, bir hikaye veya çarpıcı görseller ile bağlantı kurularak destekleniyor, satın alma dürtüleri ve ona sahip olma isteği artıyor. Çok farklı görsel yayım alanları ile örneğin caddede gördüğünüz bir reklam afişi, dijital sosyal mecrada bulunan reklam filmi, televizyonda izlediğiniz reklam filmi ve hatta futbol maçlarında saha kenarındaki bilboardlar sayesinde bu dürtüler yeniden harekete geçiriliyor…

Denekler; üzerlerinde yapılan deneylerde izletilen veya gösterilen görsellerle ilgili düşüncelerinin sorulduğu çalışmalarda üzerlerinde nasıl bir reaksiyon yarattığını bilemiyorlar ve tarif edemiyorlar…

Nöropazarlama yöntemi sayesinde beyinsel fonksiyonları incelenen deneklerin bir anlamda beyinleriyle iletişime geçiliyor. Hangi görselin satın alma dürtüsünü arttırdığı hangisinin olumsuz reaksiyon gösterdiği bu sayede tespit ediliyor… Bunun sonucunda ise gereksiz veya satın alma eğilimine olumsuz etki yapan kısımlar çıkartılarak kusursuz reklamlar oluşturuluyor.

Nöropazarlama reklamlar ve satın alma alışkanlıkları
Beyisel fonksiyonların kontrolü testlerde görülebiliyor. Satın alma alışkanlıklarını belirleyen nöropazarlama teknikleri ile reklamlar bu şekilde kusursuz hale getiriliyor.

Anket yöntemiyle yapılan bir araştırmayla bu sonuçların fark edilmesi hemen hemen imkansızdır. Çünkü denekler hangi sahnede ne hissetiklerini kendileri de tam olarak bilmiyorlar. Bu daha çok bilinçaltında devam eden bir süreç. Ancak bunlar nöropazarlama testleri olan fNIRS ve EEG gibi bilimsel testler sayesinde ortaya çıkabiliyor.
Nöropazarlama, pazarlama dünyasını nasıl değiştirdi sorusunun cevabı da işte tam bu noktada verilebilir. Nöropazarlama teknikleri sayesinde tüketicinin hiçbir filtreden geçmemiş tepkileriyle, kısacası beyniyle konuşmak mümkün. İşte bu yöntem ile neyi satın alacağımıza reklamlar karar veriyor!

Evet dostlar bir videonun daha sonuna geldik… VidX ’i izleyen, takip eden herkese teşekkür ederiz. Bitiş ekranındaki size özel videolardan birini izleyebilirsiniz… Ve bu videoyu benenin,  Kanala abone olun kendinize iyi bakın Hoşçakalın…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir