Nasa Asteroid Çarpması ile İlgili açıklamada bulundu.
Blog Yazıları

NASA; Bir Asteroid QW7 Dünya’yı 14 Eylülde teğet geçti

NASA Yakın Dünya Nesne Çalışmaları Merkezi açıkladı... Kocaman bir asteroid dünyamıza doğru ilerliyor.14 Eylül 2019 tarihinde dünyamızı teğet geçen bu asteroid 23.170 kilometre hızla çok yakınımızdan geçti. 467317 olarak da bilinen asteroid 2000 QW7 Eğer dünyamıza çarpsaydı ne olurdu? NASA ’nın verdiği bilgilere göre bu asteroid dünyamızı teğet geçti… Gezegenimizden içeriye girmeyecek, ancak atmosferimizden İçeriye girer ve dünyamıza çarparsa ne olur?

 

Hubble Uzay Teleskobunun ölçtüğü verilere göre asteroidin Çapı 914 metre… Yani yaklaşık 1 kilometre çapında bir büyüklükten bahsediyoruz. Dünya atmosferine girişi sırasında oksijenle sürtünmesinden dolayı alev alacak olan bu asteroid dünyanın sonu olabilirdi.

NASA 'ya göre bir asteroidin dünya atmosferine çok yakın bir mesafeden geçtiği bu olay ilk değil…

Nasa Asteroid Çarpması ile İlgili açıklamada bulundu.
Nasa Herhangi bir asteroid çarpışması olmayacağını 14 Eylül 2019'da söz konusu asteroidin Dünya'mızı teğet geçeceğini söyledi.Bilim insanlarının neredeyse sıfır hata ile hesaplama yaptıkları bu olaylar Daha önceleri de yaşanmış. Yine de milyonda bir ihtimal bile olsa bir asteroidin dünyamıza çarpması olasılıklar arasında… Yaklaşık 1 kilometre Çapa sahip olan bir asteroidin dünya üzerindeki herhangi bir yer tabakasına çarpması halinde bir nükleer bombanın yaklaşık 10 katı büyüklüğünde bir zarar oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Daha sonra ise Patlayan bir yanardağ gibi her yere yayılacak olan alevler insanlığa büyük zarar verebilir. Bilim insanları yaklaşık 1 ila 1,5 kilometreden daha fazla büyüklüğe sahip olan asteroitlerin dünyaya çarpması halinde birçok yaşam biçiminin bu çarpmadan dolayı etkilenebileceğini söylüyor. Daha sonrasında ise Tsunami denilen dev dalgalara ve büyük depremlere yol açabilecek olan bu asteroid çarpışmaları 250 milyon yıl öncesinde yaşanmış.

Birçok hayvan ve bitki türü bu çarpışmalardan büyük zararlar görmüş ve bazı hayvanların nesilleri tükenmiş… Bu yüzden bir çarpışmanın daha insan neslini bile tüketeceği olasılıklar arasında…

NASA tarafından yapılan bilimsel uzay araştırmaları sayesinde Dünyamızın da içinde bulunduğu  Samanyolu Galaksisinde neler olup bittiğini öğrenebiliyoruz. Son 50 yılda yapılan çalışmalar, uzay araştırmaları ve atmosferimizde bulunan birçok uydu, teleskop ve uzay istasyonu sayesinde sürekli olup biten herşey gözlemleniyor.

Yakın gelecekte uzay ile ilgii uzaylılar ve özellikle mars gezegeni ile ilgili birçok çarpıcı olaylarla karşı karşıya kalabiliriz.. Mars gezegeninde uzaylılar varmı? sorusuna yanıt arayanlar için merak edilen bu konu ile ilgili de çok güzel bir VideoBlog hazırladık ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu yazıya gitmek için de Tıklayın...

Hadi gelin biraz da konuya olumlu taraflarından bakalım.

Bir asteroid çarpmasının nasıl bir olumlu tarafı olabilir diyebilirsiniz. Aslında burada dünyaya çarpacak olan değil de dünyayı daha önce teğet geçmiş olan asteroitlerden bahsedeceğiz. 14 Eylül’de ikinci kez teğet geçecek olan bu asteroid 1 Eylül 2000 yılında da yine aynı şekilde dünyamızı teğet geçmiştir.

NASA 'nın Tespit Ettiği Bu Asteroid Üçüncü geçişini ise 19 Ekim 2038 yılında yapacak.

Adeta başımızın belası değil mi? Bu yüzden NASA yetkililerinin verdiği bilgiye göre korkmamamız gerekiyor.

Ayrıca küçük boyutlu asteroid ve göktaşının dünyaya düşmesi Asteroid madenciliği için de bir fırsat olabiliyor. Yakın gelecekte bu madenleri çıkartabilmek için uzaya birçok maden araştırması yapan astronot ekiplerinin gidebilmesi değerli madeni dünyaya getirebilmesi için de çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu tarz madencilik faaliyetleri ile dünyada maden kaynaklarının tükenmesi yada azalması ile yeni kaynaklar elde edilmiş olacaktır. Hemde çok yakın gelecekte olabilir.

Dünyamızın da içinde olduğu samanyolu galaksisi bize daha ne gibi sürprizler yapacak bilinmez. Araştırmalar ve teknolojik gelişmeler arttıkça insanoğlunun nelere şahitlik edeceğini artık siz düşünün.


Bahsettiğimiz Bu asteroidin dünyamızın çok yakınından geçişinden önce bu videoyu sizler için hazırladık. Uzay araştırmalarını seven meraklı bir birey misin? Seni de YouTube kanalımıza abone olmaya bekliyoruz, kanalımızı ziyaret ederek Uzay hakkında ne kadar araştırma yaptığımızı görebilirsin videomuzu beğenmeyi fikirlerini yorum kısmında paylaşmayı unutma bambaşka bir videoda ve konuda görüşmek üzere hoşçakalın…


Diğer Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook, İnstagram, Blogspot, YouTube
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir