Lovato LPG Enjektörü Nasıl Doğru Montajı Yapılır
Araba Yenileme ve Tamirat İşleri Blog Yazıları

Lovato LPG Enjektör Montajı Nasıl Yapılır ? – Tamirat Tadilat 3.Bölüm

Tamirat Tadilat 3.Bölümde Lovato LPG Enjektör Montajı Nasıl yapılır ? Sorusuna En Pratik Tamir Çözümünü Sunduk. Benzinli araçlara sonradan uygulanan LPG sistemleri çok büyük sorunlara neden olmasa da bazen rahatsız edici olabiliyor.

Bu bazen arabanın performansının düşmesine, bazen de istemediğiniz bir motor sesi olabilir. Hatta gaz yememe, kirli yakıt nedeniyle tekleme sorunları da cabası.

Peki; Lovato LPG Enjektör Montajı Nasıl Yapılır ? En Doğru ve En Pratik Çözüm Eksileri, Artıları Neler?

  • Bahsettiğimiz bu sorunların önüne geçmek doğru bir LPG montajı mümkün mü?
  • LPG montajı doğru yapıldığında benzin yakıtı gibi sorunsuz ve kusursuz çalışır mı?

Aslında bakarsanız; LPG sistemleri o kadar kötü değil... Yakıt ekonomisi açısından da cebinizi düşünür. Çevreyi daha az kirletir.

Bu saydığımız bazı faydaların sorunsuz bir şekilde oluşması için LPG montajının işinin ehli ustalar tarafından yapılması çok önemlidir.

 

Şimdi gelelim bizim tamirat tadilat yaptığımız araçtaki LPG sorununa.

3 Bölümdür bu aracın bazı yerlerinde küçük tamiratlar yapıyor, bilgilendirici videolar hazırlıyoruz. Araca uygulanan LPG montajı da bu sorunlardan birisi.

Aracın üzerindeki LPG kiti çok eski. 2.Bölümde LPG yakıtından dolayı kirlenen Regülatör diyaframının da temizliğini yapmıştık.

 

 

 

Bu bölümde de LPG enjektörlerinin yanlış yapılan montajını düzelttik.

LPG Enjektörü Montajı Nasıl Yapılır ?

Yukarıdaki video da izleyeceğiniz üzere LPG enjektör hortumları biraz uzun bırakılmıştı. Hortumları keserek LPG yakıtının motora daha verimli bir şekilde ulaşmasını ve LPG yakıtının doğru bir şekilde yakılmasını sağladık.

Lovato LPG Enjektörü Nasıl Doğru Montajı Yapılır
Lovato LPG Enjektörü Montajı Sonrası Motor Üst Koruma Kapağının ve Motorun Son Hali.

LPG enjektörü hortumları nasıl montaj yapılır ? Bu soruyu ustalara sorduğumuzda ve internette araştırmalar yaptığımızda karşımıza çıkan sonuç; hortum boylarının mümkün olduğunca kısa tutulması gerektiğiyle ilgiliydi.

Biz de bu tavsiyelerden yola çıkarak hortum boylarını kısalttık. Ancak Motor koruma kapağına denk geldiğinden bu kapak üzerinde enjektörlerin geldiği kısımları kestik.

Ancak; YouTube Kanalımızda videoya yapılan bazı yorumlarda ve ustaların kapağa yazık etmişsin gibi görüşleri ile de karşılaştık.

LPG ustalarının görüşlerini aldık. Arabaya ustalarla birlikte LPG ile sürüş testi de uyguladık. Performans ve gaz yemede bariz artışların olduğunu görünce de yaptığımız işin doğru olduğuna birlikte kanaat getirdik.

Şimdi İsterseniz Lovato LPG Enjektör Montajı Nasıl Yapılır ? Sorusuna Tekrar Dönelim

Bizim arabamıza LPG Montajı yapılırken biraz özentisiz yapılmış. Bu özentisiz montaj yüzünden birde motor koruma kapağının üstüne bırakılan LPG enjektörleri acayip derecede sesli çalışıyordu.

Lovato LPG Enjektör Montajı Nasıl Yapılır
En Pratik tamirat tadilat çözümünden önce. LPG enjektörlerinin yanlış montajını gösteren bir görsel...

 

Araca monte edilen LPG enjektör seçiminin yanlış tip uygulanmasının yanı sıra; hortum uzunluğu çapının büyük olması LPG'li araçta fazla yakıt tüketimine yol açar. Brc voltran gibi marka LPG enjektörlerinde zaman içinde kaçak meydana gelerek; araçta enjektör kaynaklı yakıt sarfiyatının artmasına yol açtığı sıklıkla görünmektedir.

Burada;

  • Lovato LPG Enjektör Montajı Nasıl Yapılır ? 
  • Doğru Usta Doğru Montaj.
  • Bu İş Bir Mühendislik İşidir.
  • Yanlış Montaj Ne Gibi Sonuçlara Yol Açar

Vs. Vs. Sorularına Verilebilecek En Net Cevapları İçermektedir.

Yıllarca çalışmış LPG sisteminde meydana gelebilecek olası kaçakların da enjektörleri söküp yeniden takarak kontrollerini de yapmış olacağız.

Buraya kadar sökmüşken LPG sistemlerinde motorun üst kısmında birikmiş yap ve toz kalıntılarını da balata spreyi temizledik.

 

 

 

Bazı marka Oto gaz sistemlerinde LPG enjektör arızası meydana geldiğinde LPG ecusu enjektör arızasını algılayarak aracın gazda çalışmasına engel olarak benzine geçmesini sağlar.

Bir çok oto gaz sisteminde LPG enjektör arızası sanıldığı kadar zor iş olmayıp tespiti bir çok araç sahibinin yapabileceği iştir.

Özelikle yukarıda saydığımız valtek tip enjektörlerde uzun km kullanılan araçlarda yaşanan LPG enjektör sesi, LPG enjektörleri içerisinde bulunan oring ve contaların görevlerini yapamaz hale geldiğinden kaynaklanmaktadır. Tabi bu ses yeni takılan enjektörden geliyor ise bu normal bir durumdur.

Özellikle 2016 yılından buyana üretilen enjektörler sanki aşınmış gibi biraz sesli çalışma özelliğine sahiptirler. Yıllardır kullanılan enjektörlerden yeni ses gelmeye başladı ise enjektör değişim zamanının geldiğinin habercisidir.

Markalara göre LPG enjektör kullanım ömürleri araçta kullanılan yakıt kalitesi ve araç sahibinin LPG filtresi bakımlarını zamanında yaptırmasına bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu konuya kısaca basit bir örnekle açıklık getirecek olursak LPG filtresini hiç değişmeyen araç sahibi yeni taktırdığı LPG enjektör veya map sensörünü 2 yada üç yıl kullanırken yıllık filtre değişen araç sahibide en az 4- 5  yıl kullanacaktır.

Bir çok araç sahibi LPG filtresini motoru koruduğunu zanneder oysaki sıralı sistem araçlarda bulunan filtrenin tek görevi LPG enjektörlerini ve map sensörünü korumaktır.

Tabi birde kullanılan yakıtın LPG enjektör ömürlerinde etkisi büyüktür. Katkılı oto gaz kullanmak zaman içerisinde enjektörlerde korozyon tabakası oluşturarak enjektörlerin çalışma performansına olumsuz etki eder. Bu yüzden mümkün olduğunca sıralı sistem araçların katkılı oto gaz kullanılmaması tavsiye edilir.

İlgini Çekebileceğini Düşündüğümüz Bazı Otomobil Yayınlarından Bir Tanesini Senin İçin Buraya Ekledik. Göz Atmaya ve Okumaya Devam Et ! 

Yeni Arabalar ve Hayatı Kolaylaştıran En İyi Donanımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir