koronavirüs nedir ? korunmanın yolları kapak
Haber Akışı

Koronavirüs Nedir ? Nasıl Korunmalı ? 2020 Güncel

Çin'in Vuhan kentinde bir yarasa çorbasından insana bulaştığı belirtilen kornavirüs dünya genelinde yaklaşık 100.000 kişiye bulaştı. 48 ülkede görülen Koronavirüs Nedir? Koronavirüsten korunmanın yolları neler?

Pakistan, Yunanistan Gürcistan, Makedonya, Romanya, Norveç Danimarka ve Estonya da virüsün görülmesiyle salgından etkilenen ülke sayısı 48’e ulaştı.
Kısa sürede neredeyse tüm dünyaya yayılan salgında ölenlerin sayısı ise 2 bin 801’i buldu.

Japonya Hiroşima ve Nagasaki Şehirlerine Atılan nükleer bombanın hikayesini bileniniz var mı? Çok acı bir tablo ama artık savaşlar bombalarla değil virüslerle yapılıyor. Buna değinemeden edemedik... Ayrıca nükleer bombanın hikayesini merak edenler varsa Buraya Tıklayın

Koronavirüs Nedir?Nasıl Bulaşır? insandan insana solunum yolu, öksürük, hapşırık, dokunma, el sıkma, öpüşme, sarılma, mutfak gereçlerinden ortak yeme içmeyle bulaşıyor.

12 Aralık 2019'dan bu yana binlerce insana hızla yayılan ve can alan virüse hala bir çare bulumuş değil... Dünya genelinden genetik bilimciler tıp dünyasının önde gelen laboratuvarlarında araştırmalar yapmaya devam ediyor.
Hastalığın ilk belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük ve hapşırma başta geliyor. Virüsün ikinci evresi ise solunum yetmezliği ve nefes almakta güçlük çekmek... Son evrede ise böbrek yetmezliği ve zatürre meydana çıkıyor ve ölümle sonuçlanıyor.

virüs hastalık

Koronavirüs Nedir?; Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) hastalığına %80 benzerlik gösteriyor.

Corona virüsü, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösterir. Bazı bünyeler hastalığı hafif semptomlarla atlatabileceği gibi bazı hastalar hayatlarını kaybedebilirler. Corona virüs enfeksiyonlarının MERS ve SARS gibi türleri ölümcül olabilir.

Bazı bünyeler hastalığı hafif belirtilerle atlatabilir. Virüsün bulaşmasından sonraki ilk 15 gün çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve virüs bu ilk 15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir. Nefes darlığı, öksürük ve ateş hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Fakat bazı hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da görülebilir.

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

Koronavirüs Nedir? Nasıl Bu Virüsten Korunabiliriz?

Uzmanlara göre bu virüsten korunmanın yolları arasında insandan insana tensel dokunsal temas başta geliyor. Kişiler gün içerisinde sık sık ellerini yıkamalı... Ayrıca nefes alınan kapalı ortamların sık, sık havalandırılması da gerekli...

Korona virüsü, 400-500 mikrohücre çapına sahip , boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

  • Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür
  • Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır
  • Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.
  • Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır
  • Virüs 26-27 ° C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için , sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir. Dondurmadan uzak durmak ,soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.
  • Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.
  • Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.

Yüze, ağıza, buruna yıkanmamış ellerle dokunmayın. Ellerimizi her seferinde en az yarım dakika bol köpüklü sabunla yıkamalı ve sonrasında durulamalıyız.

koronavirüs nedir ? ellerimizi bol köpükle yıkamalıyız.

Normal grip olduğunu bildiğiniz insanlarla yakın temasta olmayın. Hatta mümkünse bu süreçte hiç kimseyle el sıkışma gibi yakın temaslarda bulunmayın. Küçücük bir grip hastalığı sizin bağışıklık sisteminizi zayıflatacağından ağır virüs hastalıklara da açık hedef haline gelebilirsiniz.

Bu tehlikeli virüs insandan insana sadece dokunmayla değil aynı zamanda dikkat edilmezse solunum yoluyla da bulaşabiliyor.

İnsandan, insana solunum, öksürük, hapşırık gibi yollarla da bulaşabilen bu virüs aynı zamanda toplu yemek yenilen mekanlarda (lokanta, yemekhane vs.) ortak kullanılan kaşık, çatal gibi meteryaller aracılığıyla da bulaşıyor.
Toplu taşıma kullananlar dikkat !

koronavirüs nedir

Toplu taşıma kullanan birçok insan var. Virüsün; insana temasla bulaşması ve virüsün hızlı yayılmasının kaçınılmaz olması nedeniyle virüslü insanların temas edebilmiş olabileceği yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yine bol köpüklü su ile yıkanmadan ağız ve burun bölgesine götürülmemesi de gerekiyor.

Yüksek ateş belirtisi olan hastaların paniğe kapılmadan bir doktora görünmesi gerekli. Yetişkin insanlarda 39 derece vücut sıcaklığının üstünde görülen ani ateş yükselmelerinde erken müdahale hayat kurtarabilir. Bu yüzden tabi paniğe ve sağlık kuruluşlarında izdihama neden olmadan bazı önlemler almak ülkemizin ve sağlık açısından geleceğimiz için gerçekten önemli....

Bir konuda da herkesi uyarmak istiyoruz. Burada yazılan tüm bu yazılar insanlara fayda sağlamak amacıyla yazılmıştır. Hiç kimseyi yanlış yönlendirme ya da insanların paniğe kapılmasına neden olmak gibi bir niyetimiz kesinlikle yoktur. Bahsi geçen virüs bu yazının yazıldığı tarihte halen ülkemizde görülmedi ve inşallah hiç görünmez yüce yaratan masum tüm masum insanları ve ülkemizi korusun...

Koronavirüs Nedir ? Kaç Günde Kendini Belli Eder?

Vürüsün; 14 günlük bir kuluçka süreci bulunuyor. “Son 14 gün içinde salgının kaynaklandığı veya görüldüğü ülkelere seyahat edenler veya bu ülkelere gidip-gelen kişiler ya da tanı almış bir hastayla aynı ortamda bulunmuş kişiler dikkatli olsun.

Koronavirüs nedir ? tadavi doktor muayene

Birçok ülkeye seyahat kısıtlamaları zaten var. Ancak; bu ülkelere yakın zamanda seyahat eden kişilerde yukarıda saydığımız belirtilerden birisi bile varsa ''Amaan griptir nasıl olsa geçer'' demeden önce bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olmaları gerekiyor.
Bir yazının daha sonuna geldik umarım işinizi kolaylaştıran faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuştur. Medya yayınlarımızı takip edebilir youtube kanalımıza abone olabilirsiniz. Bize sosyal medyadan destek olarak daha fazla kişiye medya yayınlarımızın ulaştırılmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir