Sir İsaac Newton 4
Blog Yazıları

Isaac Newton’un Kafasına Düşen Elma Gerçeği – Fizik Bilimi

Elma İsaac Newton 'un Kafasına Gerçekten Düştü mü?

Bir elma ağaçtan kafanıza düşse neyi kanıtlardınız? Bir anda aklınıza kimsenin aklına gelmemiş bir fikir mi gelirdi? Bu açıdan bakınca anlatılan hikaye biraz saçma mı geliyor? İsaac Newton'un Kafasına Elma Düştü mü?
Zaten hikaye de anlatılandan çok farklı... Bir elmanın ağaçtan düşmesini örneklendirerek önceden beri yer çekimi ve kütle çekim kanunu gibi teoremler üzerinde çalışan bir fizik bilimci yada matematikçi değilseniz elma ile aydınlanmanız bizce mümkün değil.

sir isaac newton
Elma hikayesi ve İsaac Newton'u anlatan bir görsel...

Biz bu elma mizansenini yanlış anlamış, bize bu mizansen yanlış anlatılmış olabilir. Kendimizce genel olarak bahsettiğimiz hikaye 1650'li yıllardan beri nesilden nesile anlatılır. Mekanik fizik biliminin en bilinenleri arasıdadır. Aslında hikayenin özünü oluşturan şeyde mekanik fiziğinin kütle çekim yasalarını anlatıyor olmasıdır.

 

İlginizi Çekebilir; Robot Teknolojilerinde Korkutucu Yapay Zeka Senaryoları

 

 

Mekanik fizik bu gün bile hala uzay hesaplamaları dahil birçok alanda kullanılan bir fizik bilimi... İsaac Newton 1666 yılında 23 yaşında geliştirmeye başladığı hareket kanunları üzerinde 22 yıl boyunca çalıştı. 1687 yılında yayınladığı Principia yani Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri adlı kitabı ile tüm bu çalışmalarını 3 ciltlik kitapta topladı. Newton hareket kanunlarını açıklamayabilmek için matematiksel modellemeler yaptı, bu sayede de aslında bu kitabı ile Calcülüs (Kalkülüs) matematiğinin de temelini oluşturdu.

sir isaac newton 3
isaac newton ışık deneyi ve elma hikayesinin gerçeği...

İsaac Newton'un Kafasına Elma Düştü mü? Bilinmez ama o elma hikayesi sayesinde matematikte devrim yaratacak yöntemler de keşfedildi.
Diferansiyel, türev, integral gibi hesaplamalar Newton'dan sonra ilerleyen yıllarda gelişecek ve günümüzde istisnasız hayatın her alanında kullanılan hesaplamalar haline gelecekti. Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal yasalar ile yönetildiklerini kendi kütle çekim kanunu ile Kepler'in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir.

 

 

İsaac Newton ve İşte O Elmanın Gerçek Hikayesi

İsaac Newton; veba salgını nedeniyle Cambridge Üniversitesi geçici olarak kapatıldığında çocukluğunu geçirdiği Woolsthorpe Manor adıyla bilinen evine dönmek zorunda kalıyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmaların büyük bir kısmında Newton’ın evinde geçirdiği bu günlerden birinde bir elmanın kafasına düştüğü hikayelerde bize anlatılsa da elmanın kafasına değil yere düşüşünü izlediği söyleniyor...

Yani elma Newton'un kafasına mı düştü yere mi düştü sorusu yerine insanlığa fizik bilimine modern matematiğe ne tür katkıları oldu? demek daha doğru olur kanaatindeyim.

İsaac Newton Kütle Çekim Yasaları ve Yer Çekimi

Newton'un bilime en büyük katkısı mekanik alanındadır. Merkezkaç kuvveti yasası ile Kepler yasalarını birlikte ele alarak kütle çekim yasasını ortaya koydu. Newton hareket yasaları olarak bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden yasa ve etki ile tepkinin eşitliği fiziğin en önemli yasalarındandır. Newton mekaniği yakın çevremizdeki hareketleri açıklayan bir bakış açısıdır, atom altı parçacıkları için kuantum mekaniği, galaktik hareketler için ise görelilik kuramları uygulanır.

Newton mekaniği büyük yıldız ve gezegenlerin yörüngelerini hesaplarken bazı küçük sapmalara neden olmaktadır fakat dünyadaki küçük cisimler ve mühendislik hesaplamalarında bunlar tamamen göz ardı edilebilecek kadar küçüktür.

 

 

 

Yani Newton'un geliştirdiği fizik bilimi ve matematik modellemeleri günümüzde insan yaşamında günlük kullanılan her maddede, hayatın her senaryosunda vardır. Maddelerin atom altı parçacıklarının incelenmesi ve hatasız sonuçlar elde edilebilmesi için Albert Einstein'ın kuantum mekaniği teoremi ve genel görelilik kuramları teoremi kullanılır.

İsaac Newton Işık Deneyi (Light Prism) Deneyi

Newton bir ışık kaynağından çıkan ışığın bir cisme çarpıp aydınlatması olayına farklı bakmış, ışığın hareket ettiğini ve sonlu bir hızı olduğunu düşünmüştür. Mercek ve prizmalar kullanarak bu ışık tayfını tekrar beyaz ışığa çevirmeyi de başarmıştır.
Newton karanlık bir odada küçük bir delikten gelen güneş ışığını bir prizmadan geçirerek bir renk tayfı oluşturmuş ve gökkuşaklarının nasıl oluştuğunu açıklamıştır.sir isaac newton 2
İsaac Newton Işık Tafyı Deneyi (Light Prism)

İsaac Newton fizik biliminin temelini oluşturan ünlü fizikçi ve matematikçidir. Büyük bir Newton hayranı olan Einstein Newton hareket yasalarından yola çıkarak fizik biliminin gelişmesini sağlamış kendinden sonra insanlığın uzay ve galaksi ile ilgili çalışmalarına ışık tutmuştur.
Newton'ın kafasına düştüğü anlatılan hikayeyi sanırım şimdi daha net anlatmışızdır. Newton o elmanın ağaçtan yere düşüşü esnasında düz bir açıyla düşüşünü gözlemleyerek kütle çekim yasalarının temelini anlamış ve anlatmış oluyor.

Facebook sayfamızda bilimi, teknolojiyi, eğlenceli seven muhteşem bir topluluğumuz var senide bekliyoruz... İnstagram'a da Bekleriz

Youtube kanalımızda ilgini çekeceğine kesin gözüyle baktımış bir sürü X videomuz var kanalımıza abone olmayı unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir