Google Stadia Nedir Merak Edenler Oyun Dünyası ve yeni gelişmeler en teknolojik oyun haberleri
Blog Yazıları

Google Stadia Oyun Servisi – Birisi Oyun Konsolu mu? Dedi!

Google Stadia Oyun Dünyasının Kurallarını Yeniden Yazmaya Geliyor

Google Tarafından Oyun dünyasının geleceğine dair önemli bir duyuru yapıldı bu hafta. Google Stadia adında bir servis tanıtıldı.

Bu videoda sizlere hem bu servisten kısaca bahsetmek hem de bunun teknoloji trendleri açısından ne anlama geldiğini konuşmak istiyorum.

Önce gelin biraz teknolojiden bahsedelim;

Teknolojiyi ellerinde barındıran Dünya'nın süper güçlü ülkeleri Google gibi devleri bünyesinde barındırdığı sürece gücüne güç katmaya devam ediyor... Ancak birileri de bunun farkına varmış olmalı ki onlarda teknoloji kartlarını piyasaya çıkaralı 10 yıllar oluyor... 

Kimden mi bahsediyorum; geçtiğimiz günlerde Amerika ile kriz yaşayan Çin'den bahsediyorum... Kriz olacağını çok önceden tahmin eden Huawei yetkilileri bütün hazırlıklarını tamamladıklarını söylüyor...

Google'ın Bulut Oyun Servisi bir yana dursun Android yazılım desteğini kestiği Huawei markasının Çin tarafı ve Google'ın ABD - Çin arasındaki teknoloji ve ticaret savaşının ne denli büyük olduğu gözler önüne seriliyor... Asıl Mesele'nin Huawei olmadığını bilmek için videomuza ve Ticaret Savaşlarından bahsettiğimiz Huawei - Google krizi yazımıza da bir göz atın.... 

Çünkü bu gelişmeler sadece oyunseverleri ilgilendirmiyor. Teknolojinin hayatımıza nasıl etki ettiğini ve dönüştürebildiğini de gösteriyor.

Yakında Youtube reklamlarında Stadia'da yüklü bir oyunu oynayan ileri seviye bir oyununun canlı 5 saniyelik bir bölümünü görebilir onun bulunduğu seviyeden Stadia platformuna bağlanabilirsiniz.

Seviyenin deneyimini anlık bile olsa yaşayabilirsiniz. Öyle ki oyunlar hayatımızın tamda ortasına iyiden iyiye girecek belkide ben hiç oyun oynamam diyen birisi bile Stadia sayesinde anlık oyun deneyimleri yaşabilecek...

Oyun tutkunlarının ne denli oyun oynadıklarını hepimiz biliriz, belki de onların bu tutkularını ikiye katlayacak bir platformun temelini atmıştır Google...

Oyun dünyası hakkında akıllara zarar bilgiler.

Oyun dünyası, tıpkı sinema dünyası gibi içinde kendine has unsurlar bulunduruyor.

Bazen skandallar, bazen başarı hikayeleri, bazen kayıplar... Ama şüphesiz eğlence sektörleri içerisinde en fazla takip edeni olan sektörlerden biri video oyunları sektörü. Oyun SkorU Türkiye'nin en iyi flash oyunları hakkında bilgiler yukarıdaki videoda iyi seyirler...

Bugün sizler için hazırladığımız galeride; oyun dünyasından ilginç, tuhaf, şaşırtıcı bilgileri topladık ve sizlere sunduk.

GOOGLE STADİA ve OYUN DÜNYASININ TARİHSEL GELİŞİMİ

Google Stadia Türkiye
Google Stadia yeni online oyun servisi Oyun Geliştirici Konferansından (GDC 2019)'dan Bir Görüntü

Boş vakitlerimiz olduğunda ve yapacak bir şey bulamadığımız zamanlarda vaktimizi bilgisayarlarla geçiririz. Çoğu zaman da oyun oynarız... 

Bilgisayar oyunlarının tarihsel gelişimi aslında bilgisayarın tarihi gelişmesiyle doğru orantılıdır diyebiliriz Günümüzde oyun sektörü gittikçe büyümektedir.

Her gün, her an ve her saniye yeni oyunlar çıkmaktadır. Öyle ki oyun sektörü, eğlence sektöründeki diğer devlerden olan film ve müzik sektörlerini geride bırakmıştır.

Bu oyun çılgınlığını başka bir sektör bitirebilir mi? Bu bilinmez ama. Bilinen şey, boş ve sıkıcı geçecek vaktimizin olmayacağıdır.

Uykusuz anların sebebi, eskilerde jetonlara harcanan paraların nedeni ve arkadaşça eğlencenin nedeni şüphesiz oyun konsolları ve oyunlardır.

Oyunların tarihine baktığımızda 1960’lı yıllara kadar dayandığını görmekteyiz. Günümüzde bilgisayar oyunları, oyun konsolları ve çevrimiçi oynanan oyunlar hızla gelişmekte..

Biz kullanıcılara en iyi deneyim yaşatmak için hızla büyüyen oyun sektörü artık neredeyse oyunun tamamen içindeymişiz hissi verebilen oyun deneyimleri yaşatmaktadır.

#stadia #google #googlestadia #oyunkonsolu #aramamotoru #playstationnow #netflix #gdc2019

GOOGLE STADİA NEDİR?

Google Stadia, Google'ın çevrimiçi oyun servisidir. Bugüne kadar Project Stream adıyla bilinmesine rağmen, GDC 2019 etkinliğinde Google tarafından Stadia olarak tanıtılmıştır.

Stadia sayesinde

-Uzun oyun yükleme süreleri tarih olacak.

-Oyun oynamak için pahalı bilgisayarlar ya da konsollar satın almaya gerek kalmayacak.

-Netflix gibi sistemlerde uygulandığı gibi, içeriğe farklı platformlarda her seferinde kaldığınız yerden devam etmek mümkün olacak. Örneğin bir oyunu oynamaya bilgisayarınızda başlayıp, yolda tabletinizde devam edip en sonunda telefonunuzda bitirebileceksiniz.

-Çok daha fazla kişi oyun oynayabilecek ve oyuncu sayısı artınca Çoklu oyun oynama sıklığı artacak.

Google Stadia için 100'DEN FAZLA FİRMA OYUN GELİŞTİRİYOR

Stadia için 100'den fazla firmanın oyun geliştirdiği biliniyor. Stadia'nın 2019 içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa'nın diğer belirli bölümlerinde aktif edileceğini belirtiliyor.

Facebook Sayfası

İnstagram Sayfası

Youtube Kanalı

Blogspot Sayfası

Anasayfaya Dön

VidX Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir