Google Tarafından Depolanan Kişisel Verileri ve Kullanıcıların Ne Yapması Gerektiği
Blog Yazıları

Google Kişisel Verileri Nasıl Depoluyor ? – İlginç Bilgiler

Google Kişisel Verileri Nerede Nasıl Depoluyor? Dijital Çağda Verilerin Güvenliğini Sizler İçin İnceliyoruz ! Google arama motoru ilginç bilgiler ile sizleri şaşırtabilir. Artık cebinizdeki mobil cihazınız dahil oturum açtığınız internete erişen bilgisayar tablet gibi cihazlarınızda da Google Kişisel verilerinizi kaydediyor.

Söz uçar yazı kalır atasözünü hepimiz biliriz. Ama artık dijital çağda yaşıyoruz… Yazıların kağıda değil de dijital olarak yazıldığı 2019 Dünyasında Dünya’nın en büyük arama motoru Google Kişisel verilerimizi nerede nasıl depoluyor merak ettiniz mi ? Hadi gelin bu teknolojinin detaylarına birlikte göz atalım !


Google Kişisel verileri depolamak için Server Tarlaları diye adlandırılan bilgisayar ağ sistemleri ile kişisel verileri depoluyor. Milyarlarca dolar harcayarak kusursuz sistemler kuran Google arama motoru ilginç bilgilerinizi kaydediyor. Bu veriler tabiki öyle herkesin kullanımına açık değil. Bilgisayar ağ sistemlerini koruyan güvenlik duvarları olası yangın riskine karşı bir yangın alarm sistemi bile bulunuyor.

Sistemlerin soğutma işlemleri için de yine milyarlarca dolar para harcayan Google Kişisel verileri depoluyor, saklıyor ve isterseniz talep etmeniz durumunda size verilerinizi veriyor. Şimdi hadi gelin hangi veriler depolanıyor kısaca bir bahsedelim.

Ürpermeye hazır mısınız? Konuyu enine boyuna incelemeye başlamadan önce geçtiğimiz günlerde yine Google tarafından tanıtılan çevrimiçi online oyun servisi Google Stadia 'nın ne olduğunu merak ettiyseniz tıklayın ! Google Stadia hangi oyunları içinde barındırıyor ? Onun için de Buraya Tıkla ! 

Bu Konu Hakkında Erinmedik Birde Süper Bir Video Yaptık ! Her Zamanki Gibi.... Videomuzu beğenmeyi ve kanalımıza desteğinizi belirtmek için abone olmayı lütfen unutmayın…

Dünya Düz mü? Düz DÜNYA Yalanı 4 KOMPLO TEORİ

Siz farkında bile değilken Google arama motoru ilginç bilgileri ve hakkınızda ne kadar çok kişisel verileri sakladığını size biraz anlatalım.

Google tüm mobile cihazlardan bulunduğunuz yeri ziyaret ettiğiniz mekanları adım adım takip ediyor ! Eğer konum izlemeyi etkinleştirdiyseniz Google, telefonunuzu her açtığınızda konum bilginizi kaydeder. Telefonunuzda Google’ı kullanmaya başladığınız ilk günden itibaren bulunduğunuz yerleri gösteren zaman çizelgenizi görebilirsiniz.

Google Tarafından Depolanan Kişisel Verileri ve Kullanıcıların Ne Yapması Gerektiği
Google Kişisel Verileri Depolarken Biz Kullanıcıların Tek Yaptığı Böyle İzlemek mi? Olmalı ! Bu Verileri Talep Etmek Mümkün mü?

Zaman çizelgenize göz atmak için oturum açtığınız cihazdan aşağıdaki linke tıklayarak harita üzerindeki tüm hareketlerinizi görebilirsiniz…

📲 Google Zaman Çizelgenize Ulaşarak Gezdiğiniz Heryer Elinizin Altında !

Alışveriş için aradığınız kelimeler izlediğiniz videolar reklam geçmişinizi oluşturuyor. Gezdiğiniz gördüğünüz bütün yerleri biliyor ve bu sayede yapay zekaya sahip algoritma gelecekte sizin için ilgi alanınıza göre öneri ve tahminlerde bulunuyor…

Google Stadia Oyun Servisi – Birisi Oyun Konsolu mu? Dedi!

Google kişisel verileriniz ve hakkınızda tuttuğu bilgiler milyonlarca Word dosyasını doldurabilir

Gigabaytlara varan boyutları ile; kişileriniz, Google Drive dosyalarınız, YouTube videolarınız, alışveriş yaptığınız firmalar, konum geçmişiniz, dinlediğiniz müzikler, dâhil olduğunuz Google toplulukları, oluşturduğunuz web siteler, sahip olduğunuz telefon modelleri, paylaştığınız sayfalar, gibi daha birçok veri depolanıyor…

Google size bu verileri indirme seçeneği de sunuyor. Google’dan verilerinizi talep etmek için aşağıdaki linke tıklayabilir ve tüm verilerinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

📲 Google'dan Tüm Arşiv Verilerinizi talep Etmek İçin Tıklayın

Bu saydıklarımızın dışında ilk girdiğiniz web sitesi ve internet geçmişinizin tamamı, ilk arattığınız kelimeler de dahil olmak üzere Google’ın bulunduğu tüm platformlardaki hareketlerinizi içeren tüm dijital veriler depolanıyor.

Tabi bu verilerin güvenliğinin de yine Google tarafından sağlandığını gizli olduğunu unutmamak gerekir… Ancak; sizlerde hesabınıza Google ’ın size sunduğu bazı güvenlik önlemlerini tanımlayarak hesabınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olmalısınız.

Biz VidX TV Türkiye olarak Google’ın derlediği kişisel verilerinizin bazılarını bu videoda anlatmaya çalıştık yaşamakta olduğumuz dijital çağda verilerin güvenliği hakkında herkesin bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizdeki Kişisel Verileri Koruma Kanununu okumanızı da ayrıca tavsiye ederiz. Kişisel verilerin güvenliği hakkında dijital çağda bu cihazları ve Google, Facebook, İnstagram, Youtube, Twitter gibi platformları kullanan herkesin bilgi sahibi olması gerekir.

Bize destek olmak adına videomuzu beğenmeyi, farklı içeriklerimize göz atmak ve yeni videolardan haberdar olmak için kanalımıza abone olmayı unutmayın Hoşçakalın…

Anasayfaya Dön

Facebook Sayfamızı Beğen

İnstagram'da Bizi Takip Et

Youtube Kanalımıza Abone Ol

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir