En Yeni Arabalar ve Adaptif Cruise Control Sistemi
Blog Yazıları Otomobil

Yeni Arabalar ve Hayatı Kolaylaştıran En İyi Donanımları

Herkesin hayalini kurduğu en yeni arabalar vardır…

Teknoloji değiştikçe ve geliştikçe en yeni model arabalar piyasaya sürüldükçe hayalindeki araba da değişir kullanım kolaylığı açısından büyük rahatlıklar sağlayan yeni nesil arabaların ne tür özellikleri olsun isterdin? Çok yakın gelecekte yapay zeka teknolojisi ile donatılmış birçok araba modelini yollarda görebiliriz. Sürücüsüz otomobiller yakın gelecekte hayatımıza girecek ve artık trafik sürücüsüz arabalarla dolacak.


Tasarım stüdyolarında arabaların dış tasarımından iç aksamın kullanım kolaylığına kadar birçok alanda köklü değişiklikler yıllardır zaten yapılıyor... Araba Markaları en yeni arabaları üretirken büyük cesaret örneği göstererek şaşırtıcı model denemeleri ile de sıradanlaşmış tasarımlardan çıkarak birçok model denemesi yapmıştır. Bu sayede tasarım harikası efsaneleşmiş modeller ortaya çıkarmıştır. Bu efsane modellerini hikayesini merak ettiyseniz '' Araba Markalarının 5 Şaşırtıcı Model Denemesi '' isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Geçtiğimiz günlerde de son yüzyılda gelişen ve değişen far tasarım modellerini en ikonikleşmiş far tasarımlarını bir araya getirerek incelemiştik bu yazımızı da okumak için tıklayın

Belki de hayalindeki arabayı birazdan bu video ile şekillenecek ne dersin? Bu hafta sizlere Günümüz arabalarının en lüks ve büyük rahatlık sağlayan bazı özelliklerini anlatacağız video başlıyor !

Arabaların donanımları gün geçtikçe artıyor. Önceden silecek süpürgesi, sağ dikiz aynası gibi özellikler ekstra opsiyon donanım olarak sunuluyorken günümüzde birçok güvenlik donanımı standart hale geldi. Sürücülerin güvenli bir seyahat etmelerini sağlayan hayatlarını kolaylaştıran bazı araba donanımlarını derledik...

İşte En Yeni Arabaların Hayat Kolaylaştıran En İyi Bâzı Özellikleri

En Yeni Arabalar ve Şeritten Ayrılma İkaz ve Takip Sistemi Özelliği
En Yeni Arabalar ve En Yeni Özelliklerinden Bir tanesi Şeritten Ayrılma İkaz Sistemi

Şeritten ayrılma uyarı sistemi tüm hava koşullarında ve sürücülerin olağan dışı davranışları sebebiyle şerit değiştirdikleri uyaran bir sistem… Bu sistem sayesinde araba sürücüleri yolculuk halinde iken istem dışı olarak şerit değiştirirlerse sesli olarak sürücüyü uyarır ve gerekli önemleri almasına yardımcı olur.


Sistem arabanın seyir halindeki pozisyonunu takip eder. Araba istem dışı olarak kontrolden çıkarsa otomatik olarak sürücüyü uyarır ve arabayı kendi şeridinde tutmaya çalışır. Uzun yol araba sürüşlerinde büyük kolaylıklar sağlayan sistem sayesinde sürekli seyir halinde olası dalgınlıkların önüne geçmektedir.

En Yeni Arabalar ve Otoyol sürüşlerinde büyük kolaylık sağlayan sollama esnasında arabaların kör noktasını tarayan bir sensör sistemi
En Yeni Arabalar ve Özellikle Otoyol ve Uzun Yol Sürüşlerinde Aynaların Göstermediği Bütün Kör Noktaları Tarayan Sensöre Sahip Kör Nokta Uyarı Sistemini Anlatan Bir Animasyon Resim

Kör Nokta Uyarı Sistemini (Blind Spot Detection) anlatmak için öncelikle kör noktayı tanımlamak daha doğru olur. Otoyolda hareket halindeyken belirli bir uzaklıkta arkadan gelen araçları görmek dikiz aynası ve dış aynalar ile mümkündür.

Arabalar-En Uzun Süre Üretilen 5 Efsane Araba Modeli Video

Fakat bir noktada özellikle de sollama yaparken tam arkadaki ya da bir yandaki aracı aynalar ile görmek mümkün değildir. İşte, diğer araç ya da cisimin aynalarda görülemediği yere kör nokta denir. Bu konu yani Kör Nokta Uyarı Sistemi tamamen optik bilimi ile ilgilidir. İşte bu durumu minimize etmek için kullanılan sisteme kör nokta uyarı sistemi denilmektedir.

En Yeni Arabalar ve Adaptif Cruise Control Sistemi
Günümüz En Yeni Arabalar ve Adaptif Cruise Kontrol Sistemini Animasyon ile Anlatan Bir Resim

Adaptif cruise kontol sistemi normal bir cruise kontrol ünitesine entegre edilmiş bir sistem olarak biliniyor. Cruise Kontrol aktif durumdayken öndeki araba ile takip mesafesini ayarlayan sistem sayesinde cruise kontrol açıkken gaz pedalına dokunmadığınız gibi mesafeyi arabanın kendisi ayarlayacağından frene basarak arabayı yavaşlatma gereksinimi de duymazsınız… Buda size şehirler arası otoyol sürüşlerinde büyük kolaylıklar sağlar.

Google Stadia Oyun Servisi – Birisi Oyun Konsolu mu? Dedi!

Yine bunlara ek olarak en yeni nesil arabalar anahtarsız giriş ve çalıştırma, tek bir ayak hareketi ile  akıllı bagaj kapağı açıp kapatma, otomatik park asistanı gibi hayatı kolaylaştıran birçok yeni özelliğe sahip… Siz de aklınıza gelen yada arabanızda olmasını istediğiniz özelliği yorumlarda bize yazın !


Yukarıdaki Videonun Bitiş ekranında bulunan farklı videolarımıza ve YouTube Kanalımıza göz atmayı ve abonemiz olmayı unutmayın… Hoşçakalın.

Facebook Sayfamızı Beğen

İnstagram'da Bizi Takip Et

Youtube Kanalımıza Abone Ol
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir