dünyanın ilk fotoğrafı
Blog Yazıları

Dünyanın İlk Fotoğraf Makinesinin Özelliği Nedir? Yıl-1826

Dünyanın İlk fotoğraf makinesinin özelliği nedir? Dünyada; ilk fotoğrafı çeken adam kim? Fotoğraf Makineleri nasıl bu kadar gelişti... Dünyanın ilk fotoğraf makinesinin özelliği nedir ? Fotoğrafın tarihçesi ile ilgili tüm sorunlarınızın yanıtı bu videolu yazıda.

Videomuzu beğenip yorum yazarak ve kanalımıza abone olarak bize destek olun!

İlk fotoğraf makinesinin özelliği nedir ? Videolu ve En Detaylı Anlatımı Bu Yazı Dizesinde!

Joseph Nicéphore Niépce ’yi tanıyor musunuz? Hemen tanıştıralım Fransız bir mucit ve 1826 yılında Dünyanın ilk fotoğraf makinesi ile ilk fotoğrafı çekmiştir.
Dünyada ilk kez bir yüzey üzerine görüntü düşürüp sabitlemeyi başaran fotoğrafçı Niépce bir gün Evinde otururken evinin penceresinden karanlık oda kara kutusuyla 8 saatte bir pozlama sonunda 1826 yılında İlk fotoğrafı çekmiş, görüntüyü Kurşun Kalay alaşımı özel bir plakaya düşürmüştür.

Bu plaka Bitümen denilen ışığa duyarlı bir madde ile kaplıydı. Biraz bulanık olan görüntünün oluşması bayağı uzun sürmüş…

dünyanın ilk fotoğrafı ve anlamsızlığı
Dünyanın ilk fotoğrafı bu şekilde görünmekteydi. Bu fotoğrafı çeken dünyanın ilk fotoğraf makinesi nasıldı?

Tarihin ilk fotoğrafını çektikten sonra 1829’da tiyatro dekoratörü Louis Daguerre ile tanışır ve ortak olurlar… Onunla birlikte geliştirilmiş bir kamera karanlık odası modeli formunda dünyanın ilk fotoğraf makinesini bir anlamda evinde üreten ve fotoğrafı keşfeden Niépce 1833 ‘te öldüğünde henüz tanınmıyordu.

Niépce yoksulluk içerisinde ölür ve bu işin kaymağını yemek Louis Daguerre kalır… Niépce ‘nin araştırmalarını sürdüren ve bir görüşe göre rastlantı sonucu kamera karanlık odasında pozlandırma sonrasında görüntü oluşuncaya kadar beklememek gerektiğini, gizli görüntünün civa buharı ile görünür hale gelebileceğini bulmuştur.

İlginizi Çekebilir:

 

Louis Daguerre; İlk Fotoğraf Makinesinin Özelliği Nedir ? Sorusunun En Açık Cevabıdır Bizce...

Zamanla Geliştirilmiş ve İlk Fotoğraf Makinesinin Özelliği Nedir? Pozlama süresini 15 ile 30 dakikaya indirebilmeyi ancak Mayıs 1837 de başarabilmiştir.

Fransız sanatçı ve kimyager olan Daguerre fotografik görüntü elde etme yöntemini yıllarca süren çalışmalarının ardından 1839 yılında Fransız Bilimler Akademisi ile birlikte o yılın 7 Ocağında tanıttı. Dönemin Fransız hükümeti bu buluşun patentini isteyerek buluşun tüm dünyanın serbest kullanımına açtırdı.

Bir insana ait ilk bilinen fotoğrafta 1838 yılında Paris'in Temple Bulvarı'nda yine Daguerre tarafından çekilmiştir. Dünyanın ilk fotoğraf makinesinin özelliği nedir? Sorusuna en güzel yanıt gerçek anlamda aşağıdaki bu fotoğraf ile verilebilir.

Tabi... O zamanlar öyle şipşak fotoğraf yok, şipşakcı diye bir tabir hiç yok, bu yüzden böyle bir duruma; ''Fotoğraf çekmek adeta mekanik bir makinenin ressam gibi davranması'' de benzetmesi yanlış olmazdı herhalde...

İnsan trafiğinin oldukça yoğun olduğu bir bulvar olmasına rağmen pozlama süresinin 10 dakikadan uzun olması nedeniyle bu kareye yalnızca bir boyacı ve ayakkabılarını boyatan bir kişi girmeyi başarabilmiştir.

ilk anlaşılabilir dünyanın ilk fotoğrafı ve dünyanın ilk fotoğraf makinesinin özelliği nedir?
Louis Daguerre tarafından çekilen ilk anlaşılabilir dünyanın ilk fotoğrafı ve gerçek anlamda dünyanın ilk fotoğraf makinesinin özelliği nedir? İlk görüntü kağıt üzerine nasıl yansıtıldı?.

İlk fotoğraf makinesinin özelliği nedir ? sorusu yeni sorulmuş bir soru değil. O zamanlar bir makinenin fotoğraf resmebildiğine şahit olan bazı Fransız ve İngiliz mucitler fotoğrafçılığı geliştirmişlerdir.

Kâğıt üstüne, Cam üstüne vs. baskılayarak fotoğrafçılığı çeşitlendirmişler. İlk fotoğraf makinesinin özelliği nedir ? sorusu bu aşamada artık yerini  değişik tonlara dönüşen baskı türlerine doğru evrilmeye başlamış ancak; il etapta bir hayal kırıklığı yaratmıştı doğayı tüm ayrıntısıyla aktaran yöntemin renkleri de vermesi gerektiği de biraz çalışma ile başarılabileceği düşünülmüştür.
Ancak bu durum biraz geç gerçekleştirilmiştir. İskoçyalı matematikçi ve fizikçi James Clerk Maxwell 1861’de mavi yeşil ve kırmızı renkleri kullanarak öteki bütün renklerin elde edilebileceğini kanıtlamıştır. Maxwell; bu üç renkli sıvı ile dolu düz bir cam kaplar arkasından üç negatif renk çekiliyor, ardından cam negatifler üç ayrı özel cam kullanılarak ekrana yansıtılıyordu.

İlginizi Çekebilir:

Çin ve Japonya Eğitim Sistemi Ülkemize Göre Daha mı İyi?

İşte Sonunda Dünyanın İlk (RENKLİ) Fotoğraf Makinesi... Maxwell’in tekniği kullanılarak tarihteki ilk renkli fotoğraf 1861’de Thomas Sutton tarafından çekildi.

dünyanın ilk renkli fotoğrafı ve anlamsızlığı
Dünyanın ilk renkli fotoğrafı da dünyanın ilk fotoğrafı gibi anlamsız ve belirsizdi... Bunu da dünyanın ilk renkli fotoğraf makinesi çekmiştir.

Sonuç renkli fotoğraftı ama kullanılabilir olmaktan çok uzaktı… 1865’te bu üç rengin Işık için doğru olduğu ancak; boya pigmentleri işe karıştığında 3 ana rengin yeşil yerine sarı konması gerektiği keşfedildi.

Daha sonraları çeşitli çalışmalar ile renkli fotoğrafçılıkta geliştiği. Günümüzde ise dijital fotoğraf makineleri neredeyse piyasanın tamamını ele geçirmiş ve analog fotoğraf makinelerini tarihin tozlu sayfalarında ki bir nostaljiye dönüştürmüştür

İlginizi Çekebilir:

Robot Teknolojileri ve Yapay Zeka Tehlikeli Olmaya Başlıyor!

 

Dijital makinelerin dışında; ayrıca cebimizde taşıdığımız mobil cihazlar da bu fotoğraflama işini gayet başarılı ve yetenekli bir şekilde yerine getirebilmekte.

Film kullanılmadan fotoğrafın bir depolama ortamına kaydedilmesine ilişkin ilk patent başvurusu 1972 yılında Teksas İnstruments mühendisi Willis Adcock tarafından yapılmıştır. Ancak ne yazık ki bu gerçek hayata geçme olanağını bulamamıştır.

İlk dijital fotoğraf makinesi 1975 yılında Kodak da mühendis olarak çalışan Steve Sasson ve bir grup teknisyen tarafından üretilmiştir.

dünyanın ilk dijital fotoğraf makinelerinin hali
Dünyanın ilk dijital fotoğraf makineleri de bu şekildeydi.

Günümüzdeki dijital fotoğraf makineleri ile karşılaştırıldığında ise oldukça ilkel sayılabilir. 0,1 megapiksel çözünürlüğe sahip CCD sensörlü bu fotoğraf makinesinin tek bir fotoğrafı kaydetmesi bile 23 saniye sürüyordu. Üstelik 3 kilo 600 gram ağırlığı ile taşınabilir olduğu da tek söylenemezdi.

İlginizi Çekebilir:

Araba Yenileme 1.Bölüm Jant Kapağı Boyama ve Opel Arması

 

Ticari anlamda ilk gerçek dijital fotoğraf makinesi Fujifilm tarafından 1988 yılında Almanya’daki Photokina Fuarı’nda tanıtılan fujix ds1 modelidir. Biraz önce de dediğimiz gibi günümüzde cep telefonları sayesinde aslında herkes bir fotoğraf makinesi sahibi…  
Amacı sadece fotoğraf çekmek olan fotoğraf makineleri üzerine Ar-ge çalışmaları halen daha sürmekte ve özellikleri gün geçtikçe de artıyor. Megapiksellerin yerini neredeyse gigapikseller almak üzere…

Her ne kadar farklı amaçla üretilse ve farklı bir yöntem kullanılsa da ABD Ordusu ve DARPA işbirliği ile geliştirilen ARGUS adlı sistem 1.8 gigapiksel çözünürlük değeri ile dünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahip fotoğraf makinesi olarak kabul ediliyor.

Editörün Ricası 🙂

Fotoğraflar hayatımızın her anında bize muhteşem anılar hatırlamamızı sağlayan, bazen ağlatan bazen güldüren harika ve teknolojik cihazlardır.

Bilgi ve teknoloji alanında insana değer katan günümüzün en teknolojik zihazlarını da sizin için hazırlıyoruz. İçerik birikimimizi her geçen gün arttırmaya bilgi dolu bir medya yayını haline gelmeye çalıştığımız şu günlerde desteklerinizi bizlerden esirgemediğinizi göstermek adına içeriklerimizin daha fazla insan kitlesine ulaşması için beğenilerinizi esirgemeyin.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilginin daha fazla kitleye ulaşması ve internetin faydalı bir platform haline gelmesi dileklerimi sunarım.

Evet dostlar bir videolu blog yazısının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz… Sizlerde teknolojiyi seviyorsanız VidX TV Türkiye YouTube kanalındaki en teknolojik bazı videolarımıza göz atabilirsiniz. Lütfen yukarıdaki videomuzu beğenmeyi fikirlerinizi YouTube yorum kısmında belirtmeyi ve kanala abone olmayı unutmayın hoşçakalın esen kalın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir