Blog Yazıları

Ülkelerin Nükleer Silahları-3.Dünya Savaşı mı Geliyor?

Ülkelerin Nükleer Silahları ve sayıları. Savaş…. İnsanlık tarihinde her dönem büyük yıkımlara neden olmuş çatışmalardır….

1.Dünya savaşından bu güne silahların çeşidi ve ülkeler açısından önemi oldukça artış göstermiştir…


Geçtiğimiz günlerde NATO dünya üzerindeki ülkelerin nükleer silahları ve bulunduğu yerlerin haritasını yanlışlıkla açıkladığı bilgisi gelmişti… Tabi ne kadar yanlışlıkla açıklandı orası muamma…

Bizlerde VidX TV Türkiye Youtube Kanalı ve VidX Medya olarak konuyu sizler gibi merak ettik ve Dünya üzerindeki Ülkelerin Nükleer Silahları ve Yerleri ve bazı ülkelerin sahip olduğu nükleer silah sayılarını araştırdık ve sizler için derledik….

Konuya başlamadan önce bize destek olmak için videomuzu beğenen ve kanalımıza abone olan tüm takipçilerimize teşekkür ederiz… Hadi sende gel hızla büyüyen VidX ailesine katıl !

Öncelikle çıkan haberlerden başlayalım Dünya üzerindeki toplam 14 ülkede 15 bine yakın nükleer silah bulunduğunu söyleyen haber kaynakları NATO’nun açıkladığı haritaya göre de ABD’nin Adana İncirlik Üssünde 50 adet nükleer silahının bulunduğunu kaydetti…

NATO tarafından yanlışlıkla yayımlandığı belirtilen ve kısa bir süre içinde yayından kaldırılan söz konusu raporda ABD’nin; Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’de bulunan nükleer silahlarının yerleri bildirildi.


Adana İncirlik Üssünde bulunduğu iddia edilen 50 adet nükleer silah hakkında düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın…

Ülkelerin Nükleer Silahları
ABD'nin Diğer Ülkelerin Topraklarındaki Nükleer Silahları

Peki Dünya Üzerinde Kaç Ülkede Kaç Adet Nükleer Silah Var?

Kısaca Özetlemek gerekirse;

Pakistan’ın yaklaşık 40 Adet, Hindistan’nın 45 ile 95 Adet, İsrail’in 100 ile 200 Adet Arasında Nükleer Silahının Olduğu Biliniyor…

Ülkelerin Nükleer Silahları kullanması sonusu yaşanan insanlık felaketlerini anlatan bir fotoğraf karesi
Ülkelerin Nükleer Silahları ve Radyasyonun Etkisi

Bunların dışında en gelişmiş ülkeler sıralaması da şöyle;


İngiltere’de 200 Adet Nükleer Silah Bulunuyor…

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere, ilk atom bombasını üretmek için ABD'yle işbirliği yaptı. Savaşın ardından, ABD'nin diğer ülkelerle bilgi paylaşımını durdurmasıyla birlikte, kendi nükleer silahlarını yaptı.

1952 ila 1991 yılları arasında İngiltere 45 nükleer silah test etti. İngiliz Stratejik Savunma Belgesi, ulusal güvenliğin nihai garantisi olduğu gerekçesiyle İngiltere'nin nükleer silahlara sahip olmaya devam etmesini tavsiye ediyor.

Fransa’nın  350 adet Nükleer Silahları da Ülkelerin Ulusal Güvenliğe Verdiği Değer Açısından Dikkat Çekici !

Fransa, 1950'lerin sonunda nükleer silah üretti ve ilk bombayı 1960'ta test etti. Soğuk savaşın sona ermesinin ardından nükleer caydırıcılığını küçülterek, bazı füze sistemlerini söktü. Fransa 1960 ila 1996 yılları arasında 200 nükleer test gerçekleştirdi.

Çin 400 adet nükleer silah üretimine 1950'lerde, Sovyetler Birliği'nin yardımıyla başladı. Çin'in 20'si uzun menzilli kıtalararası ve menzili 13 bin kilometreye ulaşan balistik füze olmak üzere 400 nükleer silaha sahip olduğu belirtiliyor.

Şimdi Gelelim En Çok Nükleer Silaha Sahip 2 Ülkeye;

Rusya Nükleer silah sayısı diğer Ülkelerin aksine tam tamına 8600 Adet Nükleer Silahları olduğu biliniyor…

Rusya nükleer silah olarak ilk atom bombasını 1949 yılında geliştirdi ve test etti. ABD'yle yürüttükleri rekabet sebebiyle silah sistemlerini Soğuk Savaş döneminde geliştirdi.

Sovyet nükleer güçlerinin gelişmesi, 1950'ler ve 1960'larda yapılan dev teknoloji yatırımlarına dayanıyordu. 1953 yılında, dönemin Sovyetler Birliği ilk hidrojen bombasını patlattı ve izleyen yıllarda, balistik füzelerle bilgisayarlı ve güdümlü füzeler geliştirdi.

Sovyetlerin cephaneliği 1986 yılında doruğa ulaştı. 1989 yılında eski Sovyet cumhuriyetleri, depolarındaki füzeleri ve silahları Moskova'ya iade etti.

Ülkelerin nükleer silahları sılamasının sonuncusu ve en çok silaha sahip ülkesi Sizinde tahmin ettiğiniz gibi ABD !

ABD’nin elinde olduğu bilinen 10.600 adet Nükleer Silah var ! ABD, dünyanın ilk nükleer gücü… Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı bombalarla, savaşta bu silahları kullanan tek ülke. Tıpkı Rusya gibi Soğuk Savaş Döneminde geliştirdiği bu silahlarının kapasitesini yıllar geçtikçe hızla artırdı…

Son dönemde, ABD’nin daha küçük, taktik amaçlı nükleer silahlar ürettiği biliniyor…

Bir VideoBlog yazısının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz… Bizi izleyen, okuyan ve takip eden tüm takipçilerimize teşekkür ederiz…


Bilim Teknoloji Spor Eğlence ve daha fazlasını mı arıyorsun? O zaman senide VidX TV Türkiye ailesine katılmaya davet ediyoruz… Bitiş Ekranındaki ilgini çekeceğini düşündüğümüz bazı içeriklerimize göz atmanı tavsiye ederiz… Abone Olup bildirimlerini de açarsan her hafta yayınlanan videolarımızdan ilk sen haberdar olabilirsin…

Bambaşka bir konuda ve videoda görüşmek üzere Hoşçakalın ! 

Facebook Sayfamızı Beğen

İnstagram'da Bizi Takip Et
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir