Çin vs Japonya Eğitim Sisteminde Öğrenciler Borsa Dersi de alıyor.
Blog Yazıları

Çin vs Japonya Eğitim Sistemi Ülkemize Göre Nasıl?

Çin vs Japonya Eğitim Sistemi Türkiye'ye Göre Nasıl... İnceliyoruz !

Türkiye 'de Eğitim Sistemi ile Çin vs Japonya Eğitim Sistemi arasındaki farklar iyi ve kötü yanları neler olabilir? M.Ö. 550 Yılında Çinde dünyaya gelmiş, depo bekçiliğinden terfi ettiği öğreticiliği ile daha 25 yaşında binlerce öğrencisine; insanlığa bilgi, ahlak, fazilet gibi konularda binlerce yıl geçmesine rağmen hala anlatılan anılan dersler vermiş bir filozofun belkide birçok kişinin bildiği elma hikayesini biliyor musun?

Çin vs Japonya Eğitim Sitemi Konfüçyus (Confucius) sayesinde mi gelişti? Kısa bir hikaye bu durumu özetliyor aslında...

Konfüçyus, bazı insanlara bir şey öğretmenin en iyi yolunun bunu örneklerle göstermek olduğunu biliyordu. Bu yüzden sınıfın tam karşısına geçti. Eline bir vazo aldı, tüm öğrencilerin görebileceği şekilde vazoyu havada tuttu. Diğer elinde bir elma vardı. Öğrencilerin meraklı bakışları arasında, elmayı vazonun içinde bıraktıktan sonra, vazoyu yere koydu ve şöyle dedi: "Elmayı vazodan çıkarmayı başaran öğrenci, elmayı  yiyebilir." Çocuklardan biri açıkmıştı, ilk o davrandı ve elini vazonun dar ağzından içeri soktu. Elmayı yakaladı, çıkarmaya çalışıyor, ama başaramıyordu. 

"Elimi çıkaramıyorum!" diye bir ses geldi…

konfüçyus,

confucius çin vs japonya eğitim sistemi ünlü çin filozofu ve eğitimci konfüçyus
Çin vs Japonya Eğitim Sistemi Büyük Çin Filozofu Konfüçyus (confucius) sayesinde büyük gelişmeler gösterdiği biliniyor.

"Elmayı sıkı sıkı tutmaktan vazgeçmediğin sürece, elini çıkarman mümkün olmayacaktır," dedi. Çocuk elmayı elinden bırakmak istemiyordu; ama sonunda zorunlu olarak bıraktı.

Elini vazodan çıkardığında, yüzünde şaşkınlık  okunuyordu. Konfüçyus; Elmanın vazodan nasıl çıkarılabileceği konusunda sizin bir  fikriniz var mı? Diye sordu… ve vazoyu yerden alıp ters çevirdi. Elma vazonun içinde sağa sola doğru biraz yuvarlandıktan sonra avucunun içine düştü. Çocukların hepsi gülmeye başladı. Aslında o kadar basit bir şeydi ki bu! 

Konfüçyus, "Fakat bu, göründüğü kadar basit değil," dedi. "Bazen bir şeyi gerektiğinde bırakabilmek, zor bir iştir. Onu bırakabilmek ve ondan o an için vazgeçmek başarısızlığı değil sağlıklı düşünerek çözüm üretmeyi teşvik eden bir beceridir.

Eğer bir şeyi zorla tuttuğunuzda, ulaşmak istediğiniz şeyi engellediğini görüyorsanız, o zaman onu özgür bırakmalısınız. Eğer yanlış bir şey yapıyorsanız, o zaman buna derhal son vermelisiniz ki sonunda başarılı olabilesiniz. Eğer kendinize ve başkalarına karşı dürüst  davranmıyorsanız, bu hilekarlığı hemen durdurmalısınız. İşte, ancak o zaman hedefinize ulaşabilirsiniz. Dedi…

Bu ders verici güzel hikaye Çin kültüründen bir alıntı… Çin vs Japonya Eğitim Sistemi İle Şaşırtıcı ama Bir o kadar da etkili olan eğitim tekniklerine geçelim...

Yıllarca Çin’in Etkisi Altında Kalmış Japon kültürü de Çin Kültürü ile benzerlik gösterir…

Eğitim konusunda çok hassas davranan bu iki uzak doğu ülkesinde; geleceğin yetişkinleri, yani çocukların nasıl yetiştirildiğini, bu iki ülkenin eğitim sistemindeki şaşırtıcı eğitim tekniklerini derlediğimiz bu videoda tamda eğitim öğretim yılının başladığı bu günlerde hadi gelin! Çin ve Japonya Eğitim Sistemlerinin bazı ilginç yönlerini biraz anlamaya ve anlatmaya çalışalım…

Her iki uzak doğu ülkesinde eğitim haftanın 5 buçuk günü yapılıyor. Çin’de öğrenciler küçük yaşlarda uzak doğu dövüş sanatı dersleri de alırken Japonya’da ise geleneksel derslerin yanı sıra Japon şiiri ve kaligrafi dersleri de alır. Bu dersler sayesinde öğrenciler kendi kültürlerine saygı duymayı ve yüzlerce yıllık geleneklerine sahip çıkmayı öğrenirler.

Çin vs Japonya Eğitim Sistemi Kaligrafi Güzel Yazı ve Şirr Yazma Sanatı
Çin vs Japonya Eğitim Sistemi sayesinde çocuklara çok küçük yaşlarda kaligrafi sanatı ile güzel yazı ve şiir yazma becerisi de kazandırılıyor.

Japonya ’nın aksine Çin ’de 1.5 Milyardan fazla olan nüfustan dolayı herkesin iyi bir eğitim sitemi ile eğitim alması pek mümkün değildir.

Ancak yinede okula gönderilmeyen veya okuldan atılan öğrenciler kung-fu okullarında tam pansiyonlu eğitimler alırlar. Ancak bundan ziyade en kapsamlı ilkokulların bazılarında da borsa dersi bile veriliyor.

Çin vs Japonya Eğitim Sisteminde Öğrenciler Borsa Dersi de alıyor.
Çin vs Japonya 'daki Eğitim Sisteminde Çocuklara Borsa Dersleri Bile Veriliyor!

Japonya’da en zorlu eğitim lise yıllarında veriliyor. Derslerden çıkan öğrenciler 8-10 saatlik derslerin ardından akşam saat 9-10’a kadar etüt derslere katılırlar. Lise sonunda hayatlarının en zor ve tek sınavı olan bir üniversite sınavına girerler bu sınava her öğrenci girmek zorundadır.

Öğrencilerin yaklaşık %76’sı bu sınavı kazanır ve bir üniversitede okumaya başlarlar… Sınav Cehennemi diye tabir edilen bu üniversite sınavında rekabet çok yüksektir ve gerçekten başarılı olan öğrenciler bu sınav ile hayatlarının mesleklerini seçerler…

Çin’de ilkokul yıllarından itibaren yoğun ders saatlerine maruz kalan öğrenciler öğle molasından sonra şekerleme zamanı diye tabir edilen bir uyku saati molası sayesinde dinlenir ve derslere devam ederler. Öğrencileri teşvik etmek ve rekabeti arttırmak için tüm notlar bir duyuru panosu şeklindeki tahtada herkese açık olacak şekilde sergilenir. Bu başarı sıralaması günlük veya haftalık güncellenir.

Çin vs Japonya ’daki Eğitim Sistemi gereği birçok okulda temizlik görevlisi veya hademe gibi çalışanlar bulunmaz öğrenciler önce sınıfları başta olmak üzere okullarını kendileri temizlerler.

Çin vs Japonya Eğitim Sistemi Çocuklar Kendi Temizliklerini Kendileri Yapıyor
Çin vs Japonya 'da Eğitim Sistemi Çok Farklı Çocuklarını Sınıflarını Temizlerken Çekilmiş Bu Fotoğraf Şaşırtıcı !

Japonya’daki öğrenciler öğle yemeklerini sınıfta hep bir arada yerler… Tüm öğrencilerin yemekleri tek menü ve standart olacak şekilde yetkin şef ve aşçılar tarafından hazırlanır.

Her iki ülkede de eğitim günde 10 saatten fazla sürer. Öğrenciler arasında yarış ve rekabet çok fazladır. Okullarda devamsızlık oranları ortalama %1’dir. Okulda devamsızlık yapan öğrenciler diğer öğrenciler tarafından dalga konusu olur ve kınanırlar.

Videonun başında bahsettiğimiz Konfüçyus’un hikâyesindeki deneyimleyerek öğrenme, öğretmekten çok eğitim, kültürel değerlere saygı, disiplin, rekabet, terbiye gibi insani değerler ön plandadır.

Eğitim Bebeklikte Başlar... Bebeklerin Zihinsel Zeka Gelişim Eğitimi VideoBlog Yazımıza da göz atabilirsiniz...

Evet dostlar bir videonun daha sonuna doğru gelirken sizden ricamız Ülkemizdeki eğitim sistemi ile Çin ve Japonya’daki eğitim sistemleri hakkında olumlu olumsuz fikirlerinizi bizimle paylaşmanız…

Her hafta çok farklı konularda yayınladığımız; merak uyandıran, ilginç, şaşırtıcı, eğlenceli, izlerken ve dinlerken keyif alacağınız videolarımızdan haberdar olmak için abone olun!

Başka bir konuda ve videoda görüşmek üzere Hoşçakalın…

VidX TV Türkiye! Burda Eğlence Var!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir