bebek zeka gelişimi ile ilgili en pratik bilgiler uzman yorumları
Blog Yazıları

Bebek zeka gelişimi destekleyen aktiviteler pratik yöntemler

Bebek zeka gelişimi ve seviyesi doğumdan itibaren ilk 2 yaş içerisinde önemli bir yer tutar zeka seviyesini ona göstereceğiniz sevgi ve ilgi ile aynı zamanda bazı önemli aktiviler ile geliştirebilirsiniz.
Kim istemez ki zeki bir çocuğu olsun Tüm anne-babaların ortak isteğidir zeki bir çocuğa sahip olmak...

Ayrıca;

Zeka Gelişimi ve Dünyanın En yüksek IQ'lu İnsanı ile ilgili VedeoBlog Yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

***Uzmanlar büyüme ve bebek zeka gelişimi süreçlerinin birbirine paralel gittiğini belirtiyor.

Doğumla birlikte sosyalleşme süreci başlar. 3. aydan itibaren bebek kendisiyle konuşulduğunda gülümser. 5-10. aylarda kendisiyle sürekli ilgilenen kişiye karşı bağlılık başlar. 0-12 ay devresinde temel güven duygusunun oluşması için bebekle ilgilenmek çok önemlidir.
***Her bebek düşünme, görme, duygu gibi beyin fonksiyonlarından sorumlu yaklaşık 100 milyar civarında sinir hücresiyle doğuyor. Hayatın ilerleyen dönemlerinde yeni sinir hücresi üretilmiyor.

***Sinir hücreleri "sinaps" adı verilen küçücük boşluklarla birbirlerine bağlanıyorlar ve beynin çeşitli fonksiyonlarını yerine getiren gruplar oluşturuyorlar.

bebek zeka gelişimi ile ilgili en pratik bilgiler uzman yorumları
Bebek zeka gelişimi doğumdan itibaren başlaya bir süreçtir.

Doğumdan sonraki ilk 7-8 ay boyunca sinir hücreleri arasında bağlantı ve iletişim şaşırtıcı derecede hızlıdır. Yaşamın ilk aylarında oluşan bu bağlantılar, bebeğe dışarıdan gelen uyaranlarla güçleniyor ve kalıcı hale geliyor. Bu uyaranları verenler de çoğunlukla bebeğin anne-baba veya bakımında yardımcı olan kişilerdir.
***Araştırmalar; bebeğin doğumundan hemen sonraki erken dönemlerden başlamak üzere gördüğü ve duyduğu tüm olayların, ilerki dönemlerde kendi görüş ve konuşma yetenekleri üzerinde önemli bir etki bıraktığını ve şekillendirdiğini gösteriyor. Yapılan çalışmalar; bebeklerin aldığı sözel, görsel ve işitsel uyaranların, beyin ve zekasının gelişimine olumlu etkilerini ortaya koyuyor.

***Bebeğinizin yatağına, sırt üstü yattığında göz mesafesi 30-40 cm yukarıda olacak şekilde renkli ve dikkat çekici dönence asın. Böylece gözleriyle nesneye odaklanmayı öğrenecektir ve bu bir süre eğlenmesini sağlayacaktır.

***Televizyon zihinsel gelişimi olumsuz etkiliyor. müzik dinletebilirsiniz. Çünkü müzik bebeğin zihinsel gelişimine faydalıdır. Bebeğinize şarkı ve ninniler söyleyin. Ninnilerdeki ritmin zeka gelişiminde önemli bir uyaran olduğu kabul ediliyor.

Bebeklerin zekasının gelişimi için ona basit resimli kitaplar gösterin; resimler dikkat çeken parlak renkler içerirse, zihinsel gelişim için iyi bir görsel uyaran olacaktır

***Bebeğinizi kucaklayın ve sevgi dolu sözler söyleyin. Onunla sık sık konuşun. Konuşurken gözlerine bakın. Ona sarılın yüzünüze dokunması izin verin Başka çocuklarla bir araya gelmesini sağlayın. Çeşitli Araştırmalardan derlediğimiz tüm bu aktiviteler bebeğin fiziksel ve sosyal etkileşimine ve zeka gelişimine katkıda bulunduğunu gösteriyor.

 

Anne Babalar; bebekler için ilk rol modellerdir diyen uzmanlardan anne baba ve sırasıyla diğer ebevenylerin bebeğin yanındayken hareket ve davranışlarına dikkat etmeleri, ev yaşantısındaki zararlı alışkanlıkları değiştirmeleri de bebeğin anne baba başta olmak üzere diğer ebevenylerin yaptığının aynısını rol model aldığı da açıktır.

Bebekler zaman içerisinde büyümeye ve yaşantıyı anlamaya başladıklarında da bebek zeka gelişimi devam eder. Artık bu aşamadan sonra davranışlarını çeşitlendirme yoluna giderler. Ebevenylerin sinirli agresif olmaları bebeğe de geçebilir. Olumsuz davranışların tamamını da kendine rol edinebilir. Çocukların yanındayken kızmamak, sinirlenmemek, ve tartışmamak da gereklidir.

Çocuğunuza sevgi aşılayın, hayatı ve diğer tüm canlıları sevmelerini her zaman iyi niyetli olmalarını sağlayın. Yetişkin hayatında zararlı bireyler verdikleri zararların çoğu zaman farkında olmazlar bunun ana nedeni de çocukluktan gelen davranış alışkanlıklarıdır. Hepimiz biliriz ki; insan ne yaparsa son tahlilde kendisine yapar. Yani zararın da sonunda ucu zarar verene illaki dokunacaktır.

Bu nedenle bebeklikten itibaren bunların önüne geçmek için olumsuz her türlü davranışınızı en azından bebeğinizin yada çocuğunuzun yanında kontrol etmeyi öğrenmemiz gereklidir.

Birey; zararlı alışkanlıklardan kurtulmalı, kurtulamıyorsanız da en azından bunları çocuğunuzun yanındayken yapmaktan kaçınmalı... Burada herhangi bir zararlı alışkanlıktan bahsediyorum. Bunlar somut veya soyut olan davranış ve alışkanlıklardır. İlla ki somut olması gerekmiyor. Bir tür davranış bozukluğu da; örneğin tembellik gibi, kendi işinizi sürekli başkalarına yaptırmak gibi vs. bebekleri olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır.

OKUYUCUYA ÖZEL NOT: Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı; uzman pedagogların görüşleri, önerileri alınarak güncellenmektedir. Bizi sürekli takip ederek, medya içeriklerimizin güncel halini görüntüleyebilirsiniz. İçeriklerimiz hakkında görüş öneri ve isteklerinizi yorum olarak bize belirterek katkıda da bulunabilirsiniz. Her takipçimizin her kullanıcının görüşünü önemsediğimizi bilmenizi isteriz. Sosyal, görsel mecralardan bizi takip edin. Hayata dair her şey hakkında yayınlamaya özen gösterdiğimiz medya yayınlarımızı sürekli takip edin. Hoşça kalın...

Youtube Kanalımıza Abone Olun

Facebook Sayfamızı Beğenin

İnstagram'dan Bizi Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir