Blog Yazıları

Einstein Düşünce Deneyi Teoremi VAROLUŞ ile ilgili 2 Deney

  • Maddenin varoluşu ve 2 Çarpıcı Einstein Düşünce Deneyi Örneklemesi - Fizik Bilimi

Varoluş... İnsanlık yüzyıllardır maddenin varoluşunu araştırıyor... Bu bağlamda 2 Einstein Düşünce Deneyi ile konuyu Quantum Fiziğini ele alarak enine boyuna inceleyelim... Gezegen, galaksi, evren nasıl oluştu? Maddeler nasıl bir araya geldi? Bu konuda en bilinen araştırmalara imzasını atan bir bilim insanından bahsedeceğiz... Albert Einstein...

  • Fizik Bilimi ve Einstein Düşünce Deneyi Kuramları - Albert Einstein 'ın hayatından kısa kesitler.

    einstein düşünce deneyi teoremleri nasıl ortaya çıktı
    Einstein düşünce deneyi teoremlerine başlamadan önce onun hayatı ile kısa kısa kesitler hakkında bilgi verelim

Einstein yirminci yüzyılın en başarılı bilim insanlarından birisiydi. 14 Mart 1879'da Almanya'nın Ulm şehrinde dünyaya geldi. 1896 yılında Zürich Politeknik Enstitüsü'ne girdi. 1909 yılında profesör olan Einstein, önce Zürich'te adından da Prag'da çalıştı. 1913 senesinde Almanya'da Berlin Kaiser Wilhelm Enstitüsü Direktörlüğü'nü yaptı. 1922 senesinde Nobel Ödülü aldı.

 

 

Einstein’ın en dikkate değer özelliklerinden biri, karmaşık bilimsel fikirleri gerçek hayat senaryoları ile kavramsallaştırmasıdır, bu senaryolara “düşünce deneyleri'' ismini vermiştir.
Albert Einstein yaşamının son zamanlarında bir teori üzerinde çalışıyordu. 20. yüzyıla damga vuran mekanik fizik kuramının yetersiz olduğunu insanlara kanıtlayan önemli fizik teorileri ile aslında evrenin varoluşunu o yıllarda araştıran sayılı bilim insanlarındandı.

Leiden Üniversitesi’nden bir öğrenci, ünlü fizikçi Albert Einstein’ın kayıp olduğu sanılan bir çalışmasını buldu. 1924 yılına ait metinde; parçacıkların çok düşük ısıdaki değişimiyle ilgili çığır açan son teorilerini de ele almıştı. Daha sonraları Bose-Einstein Yoğuşumu olarak adlandırılan bu fiziksel durum, ancak 1995 yılında kanıtlanabilmişti.
Üniversite öğrencisi, Einstein’ın taslaklarını 1933 yılında ölen Hollandalı fizikçi Paul Ehrenfest’in özel arşivinde buldu. 1924 yılında tamamladığı "Tek atomlu ideal gazın kuantum teorisi" adlı çalışmasını, 1925 yılında Berlin’deki Prusya Bilimler Akademisine sunmuştu. 

 

Çalışması 9 Şubatta basıldığında, fizikçi Leiden Üniversitesi’ndeydi ve kendisine de bir kopya gönderilmişti. Einstein, Leiden’den ayrılırken bu çalışmayı Ehrenfels’e bırakmış. Üniversitesi öğrencisi 17 sayfalık çalışmayı, "Zeitschrift der Physik" dergisinin iki eski sayısı arasında buldu.

  • Madde - Fizik İlişkisi 2 Çarpıcı Einstein Düşünce Deneyi

Einstein'i fizik biliminin yaşayan en önemli otoritesi haline getiren Kütle Enerji Eşitliği, Işığın Foton Teorisi gibi bazı çalışmaları maddenin varoluşunu anlamaya ve anlatmaya çalışmanın çabalarıydı.

  • İşte Einstein’ın çığır açan buluşlarını gösteren birkaç düşünce deneyi.

Kütle Enerji Eşitliği teorisine kendi düşünce deneylerinden örnek vermek gerekirse; 2 ayrı cisim düşünün A ve B... A cismi ağır, B cismi hafif olsun. A ile b'yi bir iple birbirine bağlayıp yüksekten aşağıya bırakırsam, a'dan da b'den de daha ağır bir cisim elde etmiş olurum. Önermeye göre, (a+b) isimli bu yeni bileşik cismin a ve b'den daha ağır olması nedeniyle ikisinden de daha hızlı düşmesi gerekir. Ama bir yandan da, b cismi a'ya göre daha yavaş düştüğü için birbirine bağlı olmaları nedeniyle a'yı yavaşlatması kaçınılmazdır.

 

 

 

Normalde; (a+b) bileşik nesnesi hız bakımından bileşenlerinin ağırlıklı ortalamasından farklı bir özellik gösteremez, yani a+b; b'den yavaş veya a'dan hızlı olamaz.

Ancak biraz önce a+b bileşeninin her iki cisimden de ağır olması nedeniyle daha hızlı düşeceğini söyleyen matematik kuralı da bu düşünce deneyi fizik teorisi ile değişmiş oluyor.

Einstein Düşünce Deneyleri
Einstein Düşünce Deneyi Çekim Kuvveti Yasasını Anlatan Bir Görsel

 

  • Işığın Foton Teorisi ve İzafiyet teorisine de Einstein Düşünce Deneyi ile örnek vererek açıklamaya çalışalım.

Hızla giden bir trende ayakta durduğunuzu hayal edin;

tren deneyi teoremi einstein düşünce deneyi
Einstein düşünce deneyi teoremi zaman kavramını anlayabilmemiz için geliştirdiği tren deneyi

Arkadaşlarınız da trenin dışında ayakta duruyor olsun, trenin geçişini izleyelim. Eğer trenin dışındaki arakadaşlarınızın bulunmadığı diğer tarafındaki 2 ağaca sırasıyla yıldırım düşerse, arkadaşlarınız bu iki yıldırımında da aynı anda düştüğünü görür. Fakat tren hareket ettiği için siz yıldırımların hızına daha yakınsınız demektir. Bu yüzden yıldırımların sırasıyla düştüğünü siz görürsünüz, çünkü ışık daha az bir mesafeyi katetmiştir. Bu düşünce deneyi gösteriyor ki zaman; duran ve hareket eden kişilere göre farklılık gösteriyor. Einstein’a göre zaman ve uzay göreceli ve eş zamanlı değil.

Bu düşünce deneyi, izafiyet teorisinin ve ışığın foton teorisinin temel taşı niteliğindedir.

Bu ve daha birçok teorisiyle Newton fiziğinin yetersiz olduğu geçtiğimiz yüzyılın başlarında anlaşılmıştı.

 

 

 

Bu fizik, “Günlük yaşam” deneyimlerine uygundu, fakat yüksek ( yani Işık hızına yakın) hızlarda yanlış sonuçlar veriyordu. Yerini 1905 yılında Einstein'ın “özel görelilik teorisine” bıraktı.

Yine, Newton mekaniği çok küçük (Atomik) boyutlarda hatalı oluyor ve yerini 1920’lerde Heisenberg ve diğerlerinin geliştirdiği “kuantum mekaniği” aldı. Hem çok hızlı ve hem de çok küçük cisimler için, hem görelilik ve hem de kuantum ilkelerini birlikte sağlayan bir teori gerekiyordu; kuantum alan teorisi denilen bu teori ana hatlarıyla 1930-40’lı yıllarda geliştirilmesine rağmen, bugün dahi tam olarak yeterli değildir. Varoluş dediğimiz şeyi tam olarak açıklayamamaktadır.

Başlangıçta (yani evrenin ilk yaratılış anında) tüm bu kuvvetler (ilmî tabirle hepsine birden “câzibe” kuvvetleri de denir) bir tek ana kudretin içindeydi.

Varoluşun temel kavramlarını Einstein Düşünce Deneyleri Teorileri ile Açıklayalım

Literatürde buna “Birleşik Alanlar Kuvveti” veya teoremi de deniyor. Einstein son zamanlarında da bu teori üzerine çalışıyordu. Videonun başında da bahsettiğimiz şey varoluş...
Tüm okuyucularımızı Facebook Sayfamıza davet ediyoruz. Tenolojiyi ve Bilimi seven harika bir topluluğumuz var.

Videolarımızdan derlediğimiz harika görselleri İnstagram Sayfamızda Paylaşıyoruz. Takip etmeyi unutmayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir